Zdravotnícke zariadenia dlhovali SP koncom októbra 52 mil. e

12.12.2012

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Zdravotnícke zariadenia dlhovali Sociálnej poisťovni (SP) na neuhradenom poistnom ku koncu októbra tohto roka 52,1 mil. eur. Oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpla výška pohľadávok o 4,2 mil. eur.

V porovnaní s koncom uplynulého roka vzrástli dlhy až o 33,3 mil. eur. Vyplýva to z informácií o vývoji pohľadávok Sociálnej poisťovne, ktorú vláda vzala na vedomie. Ku koncu októbra eviduje SP celkovo 21 sledovaných zdravotníckych zariadení s pohľadávkou. Šesť z nich je v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva (MZ) a 15 transformovaných.

Nárast dlhov zaznamenali veľké nemocnice

Na celkovom objeme pohľadávok sa 30,4 mil. eur podieľali zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva (MZ). Od konca decembra minulého roka ich dlhy vzrástli o 27,9 mil. eur.

Tento nárast pohľadávok eviduje Sociálna poisťovňa pri Univerzitnej nemocnici Bratislava, Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava, Fakultnej nemocnici Trnava, Národnej transfúznej službe SR v Bratislave a Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.

Zvyšných 21,7 milióna eur dlhujú Sociálnej poisťovni transformované zdravotnícke zariadenia. V porovnaní s koncom vlaňajška pohľadávky voči nim stúpli o 5,4 milióna eur.

Dlhovali aj menšie zariadenia

Na tomto náraste sa podieľali Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach, NsP v Považskej Bystrici, Liptovská nemocnica, Dolnooravská nemocnica, NsP v Myjave, Ilave, Revúcej, Kysucká nemocnica Čadca, Mestská nemocnica v Zlatých Moravciach, Sanatórium Tatranská Kotlina a Všeobecná nemocnica s poliklinikou vo Veľkom Krtíši.

Ako sa konštatuje v materiáli Sociálnej poisťovne, v novembri sa minister práce sociálnych vecí a rodiny, ministerka zdravotníctva a generálny riaditeľ SP dohodli na znížení dlhu štátnych zdravotníckych zariadení voči SP o 10,2 mil. eur, čo predstavuje 33 % z existujúceho dlhu týchto nemocníc.