Zdravotnícki odborári nebudú ticho ani po nástupe vlády

3.4.2012

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Zdravotnícki odborári nebudú po nástupe novej vlády ticho, situácia v rezorte je totiž podľa nich kritická. „Určite nebudeme ticho,“ uviedol pre agentúru SITA predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.

Novú ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú budú ihneď po jej nástupe do funkcie žiadať o zvolanie odvetvovej tripartity, na ktorej chcú riešiť súčasný stav. Hlavnou požiadavkou bude navýšenie platieb za poistencov štátu.

Odborári pozorne sledujú aj situáciu v súvislosti so zákonom o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Kompetentných žiadajú o jeho dodržiavanie.

Robia tak napriek tomu, že prijatie uvedenej legislatívy dlhodobo kritizujú a rast miezd vybraných zamestnancov nemocníc označujú za nesystémový a diskriminačný. „Keď politici ten zákon prijali, majú zabezpečiť aj jeho finančné krytie,“ zdôvodnil postoj odborov Szalay. Konkrétne kroky na obranu sestier však nespresnil.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek platí od apríla. Ich priemerný mzdový nárok by sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku mal vďaka legislatíve zvýšiť v priemere o 23,89 %.

S uplatňovaním zákona v praxi sú však problémy. Nemocnice i lekári argumentujú, že sestrám nemajú z čoho pridať. Slovenská lekárska komora dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s ústavou a súčasne pozastaviť jeho účinnosť.