Zdravotnícky výbor odobril zmeny v liekovej politike

20.11.2012

BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Parlamentný výbor pre zdravotníctvo bez účasti opozičných poslancov odporučil plénu Národnej rady SR schváliť návrh novely zákona o liekoch.

Vláda chce navrhovanou novelou zákona zakázať vernostný systém v lekárňach, ako aj zrušiť reťazce verejných lekární. Výbor zároveň odobril pozmeňujúci návrh predsedu výboru Richarda Rašiho, ktorý má umožniť majiteľom lekární poskytnúť pacientom zľavu z doplatku za liek až do výšky 50 %.

„Pokiaľ lekárnik alebo majiteľ lekárne chce, môže zo svojej marže urobiť zľavu, ktorá sa premietne do zníženia doplatku pre pacienta,“ povedal Raši. Tento pozmeňujúci návrh v utorok na tlačovej besede avizovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Podporu prítomných poslancov Smeru-SD získal aj návrh novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Ceny liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín by na Slovensku podľa tohto návrhu nemali byť vyššie ako priemer troch najnižších cien v Európskej únii.

V súčasnosti sú ceny liekov v SR na úrovni druhých najnižších v EÚ. Návrh tak podľa rezortu zdravotníctva zavádza spravodlivejšiu metódu stanovovania cien liekov v SR, ktorá zohľadňuje zmeny cien v iných členských štátoch EÚ a zmeny výmenných kurzov.

Zdravotnícky výbor tiež odporučil schváliť návrh novely zákona o zdravotnom poistení. Od začiatku budúceho roka sa má na príjmy z dividend a podielov na zisku obchodných spoločností zvýšiť sadzba na zdravotné poistenie zo súčasných 10 % na 14 %.

Na zdravotné odvody z dividend sa má vzťahovať vyšší maximálny vymeriavací základ ako na ostatné príjmy. Kým pri ostatných príjmoch bude maximálny ročný vymeriavací základ 60-násobkom priemernej mzdy, pri dividendách bude osobitný maximálny ročný vymeriavací základ na úrovni 120-násobku priemernej mzdy na Slovensku.

Suma vyplatených dividend sa pritom nemá započítavať do celkových príjmov, a preto sa nemôže stať, že by osoba zaplatila zdravotné odvody len z dividend a vyhla sa plateniu odvodov z ostatných príjmov.