Zdravotníctvo pomôže zachrániť 50-miliónová injekcia

30.4.2012

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Rezerva zo štátneho rozpočtu vo výške 50 mil. eur, ktorá má prekryť nedostatok zdrojov v zdravotníctve na vyššie platy sestier, dorazí formou vyšších platieb za poistencov štátu zdravotným poisťovniam a následne poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v druhom polroku.

Dovtedy ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská očakáva ústretovosť zamestnávateľov, ktorí by vyššie náklady na mzdy mohli vykryť z vlastných rezerv s tým, že peniaze sa im vrátia v druhej polovici roka.

Štátny rozpočet sa otvorí

„V tejto chvíli z nášho pohľadu v rámci plánovania roku 2012 a do konca roka zabezpečujeme dostatok finančných zdrojov pre zamestnávateľov, aby mali možnosť napĺňať zákon, ako je v súčasnosti platný,“ povedala v pondelok po stretnutí so zástupcami Združenia zdravotných poisťovní Zvolenská.

Rozpustenie rezervy cez navýšenie platieb za poistencov štátu si podľa nej nevyžiada otvorenie štátneho rozpočtu a zrealizuje sa pravdepodobne spôsobom doplnenia novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú do parlamentu predložil Richard Raši (Smer-SD).

Šéfka rezortu zdôraznila podmienku, aby zdravotné poisťovne a zamestnávatelia peniaze z rezervy použili výhradne na platy zdravotníckych pracovníkov.

„Uzavreli sme dohodu. V rámci rozpustenia 50-miliónovej rezervy formou navýšenia platby štátu si zdravotné poisťovne nebudú z týchto mimoriadnych peňazí vytvárať správny fond a v rámci spoločne dohodnutých postupov svojich zmluvných vzťahov rozdelia tieto peniaze spravodlivo medzi všetky segmenty poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ konštatovala ministerka. V najbližších dňoch bude o využití rezervy rokovať aj so zamestnávateľmi.

Zdravotné poisťovne peniaze vítajú

Ďalšie peniaze na platy sestier a lekárov už podľa ministerky zabezpečia systémové opatrenia. Približne 30 mil. eur ročne má Všeobecnej zdravotnej poisťovni zabezpečiť nový systém prerozdeľovania poistného aj na základe parametru chorobnosti. Ďalších zhruba 30 mil. eur by mohla VšZP rozpustiť v systéme vďaka menej prísnemu definovaniu pravidiel preukazovania platobnej schopnosti.

Oba návrhy rieši Rašiho novela, reálne peniaze v systéme očakáva Zvolenská v októbri až novembri. „Všetky kroky a prepočty smerujú k plneniu platnej legislatívy,“ uviedla ministerka.

„Zdravotné poisťovne si uvedomujú krízovú situáciu, ktorá nastala. Veľmi vítajú rozpustenie 50-miliónovej rezervy tak, aby boli zabezpečené platové nároky zdravotníckych pracovníkov. Zdravotné poisťovne tieto prostriedky poukážu poskytovateľom zdravotnej starostlivosti formou platieb za poskytnutú zdravotnú starostlivosť,“ povedala prezidentka Združenia zdravotných poisťovní Katarína Kafková.

Zvolenskej sa poďakovala za novú éru správania sa ministerstva voči zdravotným poisťovniam a verí, že táto spolupráca bude pokračovať aj v budúcnosti. „Ide nám o to, aby sa situácia upokojila. Aj preto, že vieme, že bude potrebné začať pracovať na systémových zmenách. Všetky strany sa musia zapojiť v pokoji a v plnej miere,“ uzavrela Kafková.