Zdravotnú poisťovňu v roku 2013 zmení takmer 200-tisíc ľudí

7.11.2012

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Zdravotnú poisťovňu od začiatku budúceho roka zmení 177 160 ľudí. Taký je presný počet prihlášok na prepoistenie, ktoré akceptoval Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Informovala o tom hovorkyňa ÚDZS Soňa Valášiková. Z celkového počtu poistencov sa tak pre zmenu svojej poisťovne rozhodlo 3,4 %. Najväčší úbytok klientov, približne 19 tisíc, zaznamená od budúceho roka najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), z ktorej odíde takmer 54 tisíc ľudí, a naopak pribudne 35 tisíc.

Odliv poistencov, celkovo 11 tisíc, pocíti aj zdravotná poisťovňa Dôvera, do ktorej pribudne 72 tis. nových klientov, no z jej pôvodných poistencov odíde 83 tisíc. Ako jediná spomedzi poisťovní zaznamená prírastok poistencov, takmer 30 tisíc, najmenšia zdravotná poisťovňa Union.

Počas prepoisťovacieho obdobia sa do nej prehlásilo 70 tisíc poistencov, pričom odišlo 40 tisíc. Na poisťovňu Union však ÚDZS zároveň eviduje aj najväčší počet sťažností, celkovo 63. Po nej nasleduje Dôvera s 24 podnetmi a VšZP so siedmimi.

Dôvodmi na podanie podnetov zo strany poistencov boli najčastejšie zavádzajúce informácie zo strany poisťovní. Tento rok úrad neakceptoval viac ako 10 tisíc prihlášok, a to najčastejšie pre duplicitu prihlášok či pre chybné osobné údaje.

Po zmene ostane aj na budúci rok najväčšou poisťovňou štátna VšZP, ktorej bude patriť podiel 64,09 % na trhu. Súkromná poisťovňa Dôvera bude mať 27,49 % a Union 8,42 % poistencov.