Zdravotným sestrám v Leviciach a Topoľčanoch ukroja z platov

20.8.2012

NITRA 20. augusta (WEBNOVINY) – Zdravotné sestry v nemocniciach Levice a Topoľčany si dlho svoje zvýšené platy neužijú. Nemocnice z nich ukroja v prospech ostatných zamestnancov nemocnice.

Sestry mali platy zvýšené od 1. apríla, stanovil to tak zákon o zvýšení platov sestier a pôrodných asistentiek. Ústavný súd SR však k 31. júlu dočasne účinnosť tohto zákona pozastavil a nemocnice sa rozhodli od septembra navýšenie platov sestier prerozdeliť medzi všetkých pracovníkov.

„Sumu, ktorú dostávali v rámci navýšenia k 1. aprílu, rozdelíme medzi lekárov, sestry a všetkých ostatných zamestnancov nemocnice,“ povedala Marta Eckhardtová, riaditeľka krajskej neziskovej organizácie Nemocnice s poliklinikami, ktorá riadi nemocnice v Leviciach a v Topoľčanoch.

Komunikácia s odbormi bude ťažká

Presné sumy zatiaľ vyčísliť nechcela, pretože tento týždeň ešte budú o zmenách rokovať s odborovými organizáciami. Eckhardtová je pripravená na to, že reakcia sestier na pripravovanú zmenu bude negatívna.

„Každá jedna sestra bola veľmi rada, keď dostala to navýšenie k 1. aprílu a myslím si, že každý z nás, keď mu niekto siahne na plat, je určite nespokojný, takže nejaká tá nevôľa medzi sestrami určite bude,“ povedala.

Služobne najstaršie sestry si od apríla v Leviciach a Topoľčanoch prilepšili až o 300 až 400 eur, najvyššie platy dosahovali 942 eur v hrubom.

Prispejú zdravotné poisťovne

Po novom však ich mzdy budú stále ešte vyššie, ako boli pred 1. aprílom, zdôraznila Eckhardtová. Vláda nedávno rozpustila štátnu rezervu s cieľom vykrytia zvýšených platových nárokov v zdravotníckych zariadeniach.

Peniaze sa do nemocníc dostanú prostredníctvom navýšených platieb zo zdravotných poisťovní. „K cenám ukončených hospitalizácií bolo pridaných 70 eur a k osobitne hradeným výkonom desať eur za každý jeden výkon,“ informoval riaditeľ levickej nemocnice Rudolf Hlavács.

Tieto zmeny platia od 1. júla, reálne nemocnice zvýšené platby uvidia na svojich účtoch až v septembri. Časť navýšených financií od poisťovní nemocnice použijú na platy lekárov, pretože od 1. júla vstúpilo do platnosti ďalšie zákonom stanovené zvýšenie ich platov.