Zdražela cena ropy, pomohol k tomu hurikán Sandy

26.10.2012

NEW YORK 26. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok posilnili. Trh smerom nahor ťahal hurikán Sandy, ktorý ohrozoval dodávky benzínu a vykurovacieho oleja na východnom pobreží USA.

Okrem možnosti, že by sa mohla narušiť produkcia rafinérií na pobreží, ceny nahor posunulo aj očakávanie hustého sneženia v Appalačskom pohorí. Londýnska ropa Brent po siedmich dňoch oslabovania posilnila.

Cenu čierneho zlata podporila aj správa, že hrubý domáci produkt (HDP) Veľkej Británie v treťom štvrťroku vzrástol o 1 %. Decembrové dodávky londýnskej ropy Brent zdraželi o 64 centov a uzavreli na úrovni 108,49 USD za barel. Cena decembrových dodávok ľahkej americkej ropy stúpla o 32 centov na 86,05 USD za barel.

Zlato vo štvrtok tiež zdraželo. Cena žltého kovu ako tradičnej poistky proti inflácii sa zvýšila po správe, ktorá ukázala, že britská ekonomika v treťom kvartáli posilnila najvýraznejšie za päť rokov.

Cenu zlata podporili aj očakávania, že japonská centrálna banka uvoľní svoju menovú politiku. Spotová cena do 19:11 GMT vzrástla o 0,6 % na 1 712,39 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli vyššie o 11,40 USD, a to na úrovni 1 713 USD za uncu.