Železnice chcú zefektívniť prácu, hromadne prepúšťať nebudú

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), a.s. do konca tohto roka neplánuje hromadné prepúšťanie.

Počet jej pracovníkov sa napriek tomu postupne znižuje.

Štátny vlakový osobný dopravca mal ku koncu júna tohto roka 5 750 zamestnancov, čo je medziročne o 103 osôb, resp. o 1,75 % menej. V závere vlaňajšieho júna firma zamestnávala ešte 5 853 ľudí.

„Dôvodom nižšieho počtu zamestnancov je racionalizácia práce s cieľom zvýšiť efektívnosť práce. ZSSK pri tomto procese využíva predovšetkým prirodzený úbytok zamestnancov,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko Jana Morháčová. Do konca júla počet pracovníkov v železničnej spoločnosti klesol o pätnásť na 5 735.

„Plánovaný evidenčný počet zamestnancov k 31. decembru 2013 je 5 720,“ dodala. Do konca tohto roka by sa tak stav pracovníkov mal za päť mesiacov znížiť o ďalších pätnásť. Koncom vlaňajška bolo v spoločnosti 5 846 zamestnancov.

Pracovníci železničnej spoločnosti by podľa plánu mali mať v tomto roku priemernú mesačnú mzdu vo výške 877 eur, čo je na úrovni minulého roka. Štátna firma neuviedla výšku priemernej mzdy v prvej polovici roka. „Polročnú mzdu nebudeme zverejňovať. Metodika odmeňovania spôsobuje, že štvrťroky sa od seba líšia a objektívne číslo je až po skončení celého roka,“ zdôvodnila

Priemerná mesačná mzda zamestnancov ZSSK v minulom roku dosiahla 877,15 eura. Medziročne bola vyššia o 20,35 eura, resp. o 2,4 %. V roku 2011 bola priemerná mzda na úrovni 856,80 eura. Pre rok 2013 sa sociálni partneri v spoločnosti dohodli zabezpečiť pre zamestnancov priemernú mzdu vo výške dosiahnutej priemernej mzdy za rok 2012. Celkové mzdové náklady v spoločnosti v minulom roku boli vo výške 60,5 mil. eur, pričom osobné náklady dosiahli 90,1 mil. eur. V tomto roku sú osobné náklady plánované v objeme 85,3 mil. eur a mzdové náklady by mali dosiahnuť 60,4 mil. eur.

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. začala svoju činnosť samostatne od začiatku roka 2005 po rozdelení bývalej Železničnej spoločnosti, a.s. na dva subjekty. Spoločnosť prebrala aktivity v osobnej železničnej doprave. Eviduje základné imanie vo výške 212,441 mil. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...