Železničiarom sa tento rok platy nezvýšia

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) nebude v tomto roku zvyšovať platy svojich takmer šesťtisíc zamestnancov.

Vedenie štátneho osobného vlakového dopravcu a zástupcovia odborových organizácií pôsobiacich v spoločnosti sa dohodli na zachovaní vlaňajšej priemernej mesačnej mzdy aj v terajšom roku.

„Obe strany sa dohodli na vyplatení jednorazovej odmeny pre všetkých zamestnancov vo výške 110 eur. Tento mzdový náklad je krytý prerozdelením už existujúcich príplatkov a mzdových zvýhodnení,“ informovala hovorkyňa železničnej spoločnosti Slavomíra Šubrtová. Zmrazenia miezd v tomto roku sa týka dodatok ku kolektívnej zmluve, ktorý spoločnosť podpísala s odborármi.

Priemerná mesačná mzda zamestnancov Železničnej spoločnosti Slovensko v minulom roku dosiahla 877,15 eur. Medziročne sa tak zvýšila o 20,35 eur, resp. o 2,4 %. V roku 2011 bola priemerná mzda na úrovni 856,80 eur. „Pre rok 2013 sa sociálni partneri dohodli zabezpečiť pre zamestnancov priemernú mzdu vo výške dosiahnutej priemernej mzdy za rok 2012,“ uviedla Šubrtová pre agentúru SITA.

Celkové mzdové náklady v železničnej spoločnosti v minulom roku boli vo výške 60,5 mil. eur a osobné náklady boli zúčtované vo výške 90,1 mil. eur. „Na rok 2013 sú osobné náklady plánované vo výške 85,3 mil. eur a mzdové náklady sú plánované vo výške 60,4 mil. eur,“ dodala hovorkyňa.

Železničná spoločnosť Slovensko mala koncom februára 5 805 a koncom minulého roka 5 846 zamestnancov. „Do konca roka plánuje ZSSK zmenu počtu zamestnancov cez prirodzený úbytok, napríklad odchod do dôchodku,“ poznamenala Šubrtová s tým, že v technicko-hospodárskych profesiách nebudú týchto zamestnancov nahradzovať.

„Nahradzovanie zamestnancov bude iba do prevádzkových profesií, napríklad rušňovodič, kde bude prijímanie nových ľudí do kurzu rušňovodičov, resp. podľa potreby aj v opravárenských profesiách,“ uzavrela.

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. začala svoju činnosť ako samostatný podnik od začiatku roka 2005 po rozdelení bývalej Železničnej spoločnosti, a.s. na dva subjekty. Spoločnosť prebrala aktivity v osobnej železničnej doprave. Eviduje základné imanie vo výške 212,4 mil. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...