Zisk banky Santander sa znížil na polovicu

MADRID 26. júla (WEBNOVINY) – Zisk španielskej banky Santander, ktorá je najväčšou bankou eurozóny, za prvý polrok tohto roka klesol na polovicu.

Dôvodom boli odpisy v dôsledku zhoršenia aktív v oblasti nehnuteľností v Španielsku. Banka vo štvrtok informovala, že jej čistý zisk za prvý polrok je 1,7 mld. eur po tom, ako z hodnoty aktív v oblasti nehnuteľností odpísala 2,78 mld. eur.

Zisk banky za január až jún pred vytvorením rezerv bol v sume 3 mld. eur, čo bolo v súlade s očakávaniami analytikov.

Prudký ekonomický pokles v Španielsku a pád cien nehnuteľností poškodil banku Santander menej ako jej domácich konkurentov, keďže podnikanie má diverzifikované aj na trhy Brazílie, Mexika, Poľska a Veľkej Británie.

Analytici však upozornili, že výnosy klesli aj v Latinskej Amerike. „Ani jedna zahraničná dcéra neprekonala naše odhady takým rozdielom, aby bol dostatočný na vykompenzovanie poklesu ziskov v Španielsku, ktorý očakávame v nadchádzajúcich kvartáloch,“ povedal Ignacio Cerezo, analytik Credit Suisse.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...