Zisk leteckej spoločnosť Qantas klesne o 90 percent

5.6.2012

SYDNEY 5. júna (WEBNOVINY) – Austrálsky národný letecký prepravca Qantas Airways upozornil, že za svoj účtovný rok 2011/12 očakáva čistú stratu v dôsledku stratovosti jeho divízie medzinárodných letov a rastúcich nákladov na palivá. Pôjde o prvú stratu za účtovný rok od roku 1995, kedy spoločnosť sprivatizovali.

Generálny riaditeľ Alan Joyce predpokladá, že základný zisk firmy pred zdanením klesne až o 90 %. Túto prognózu zverejnili dva týždne po tom, ako Qantas oznámil, že plánuje oddeliť svoje stratové podnikanie v oblasti medzinárodných letov od ziskovej divízie vnútroštátnej leteckej prepravy.

Upozornenie austrálskeho národného leteckého prepravcu, že jeho hospodársky výsledok za terajší účtovný rok bude nepriaznivý, poukazuje na problémy globálneho sektora leteckej dopravy vyplývajúce z vysokých cien ropy a oslabujúceho dopytu v dôsledku európskej ekonomickej krízy.

Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA) zredukovala svoju prognózu zisku leteckého odvetvia za rok 2012 na sumu 3 mld. USD. Pôvodne odhadovala, že zisk za tento rok bude v objeme 3,5 mld. USD.