Živnostníkom stúpli minimálne sociálne odvody o tri eurá

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Prevažná väčšina živnostníkov na Slovensku platí len minimálne sociálne odvody. Pre tento rok sú vo výške 133,42 eura, medziročne sa zvýšili o viac ako tri eurá.

Ako podotkol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, minimálne poistné sa v budúcnosti prejaví na minimálnom dôchodku.

Len v decembri minulého roka evidovala SP 180 176 živnostníkov z celkového počtu 231 410, ktorí platili odvody v najmenšej možnej čiastke. „Naopak, z maximálneho vymeriavacieho základu odvádzalo poistné iba 615 živnostníkov“, uviedol Višváder.

Zvyšných 50 619 osôb, platilo poistné v rozmedzí medzi minimálnym a maximálnym vymeriavacím základom a to podľa príjmov z daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok.

Trend platenie najnižšieho poistného pozoruje Sociálna poisťovňa v kategórií živnostníkov už nejaký čas. Višváder odporúča ľuďom, aby sa na pobočkách Sociálnej poisťovne informovali o závislosti výšky poistného a budúceho dôchodku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...