Zlato na trhu zlacnelo, ceny ropy sa však zvýšili

9.10.2013

NEW YORK 9. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy na oboch stranách Atlantiku v utorok posilnili. Na trh sa totiž opäť vrátili obavy z geopolitických rizík.

Čierne zlato zdraželo napriek posilneniu dolárového indexu po telefonickom rozhovore medzi americkým prezidentom Barackom Obamom a šéfom Snemovne reprezentantov Johnom Boehnerom o rozpočtovej kríze.

Cenu ropy nahor posunuli politické nepokoje v Egypte, ktoré vyvolali obavy z narušenia dodávok ropy z regiónu, ktorý sa na svetovej produkcii ropy podieľa tretinou.

Londýnska ropa Brent stúpla o 48 centov na 110,16 USD za barel a ľahká americká ropa si pripísala 46 centov a uzavrela na úrovni 103,49 USD za barel.

Zlato v utorok zlacnelo, pretože investori vyberali zisky. Pokles ceny však bol obmedzený, keďže príťažlivosť žltého kovu ako bezpečného aktíva podporovala rastúca neistota pre spor o rozpočet USA a blížiaci sa konečný termín pre zvýšenie prípustnej hornej hranice amerického štátneho dlhu. Spotová cena zlata do 19:43 GMT klesla o 0,2 % na 1 319,10 USD za uncu. Decembrové dodávky na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 50 centov na 1 324,60 USD za uncu.