Zlé správy, na Slovensku bankrotuje čoraz viac firiem

BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Odporúčame aj:

Detroit zbankrotoval, topí sa v dlhoch Počet vyhlásených konkurzov na Slovensku rastie. Podľa analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá bola spracovaná na základe rozhodnutí konkurzných súdov, bolo totiž v prvom polroku tohto roka vyhlásených spolu 231 konkurzov.

To je od roku 2006, odkedy spoločnosť analyzuje vývoj konkurzov, najvyšší počet. Tento negatívny rekord sa podarilo prekonať napriek tomu, že v druhom štvrťroku tohto roka počet vyhlásených konkurzov klesol na 96, kým v prvom kvartáli ich bolo 135. Medziročne však bolo v druhom kvartáli o vyše 50 % vyhlásených konkurzov viac.

Odlišná situácia bola pri povolených reštrukturalizáciách. Slovenské súdy ich totiž aj v prvom aj v druhom štvrťroku tohto roka povolili zhodne po 23. Spolu 46 povolených reštrukturalizácií za prvý polrok ta neprekonalo rekord z druhého polroku 2010, kedy bolo zaznamenaných 56 povolených reštrukturalizácií.

„V úpadku sa v druhom štvrťroku 2013 ocitlo z hľadiska počtu zamestnaných osôb aj niekoľko väčších zamestnávateľov, prevažne však išlo o menšie firmy,“ konštatuje spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau.

Najväčším zamestnávateľom, na ktorého bol vyhlásený konkurz, bola výrobca obuvi spoločnosť Galand, s.r.o. Táto spoločnosť patrila podľa evidencie do skupiny firiem s 250 až 499 zamestnancami. Druhým najväčším zamestnávateľom bola Smrečina Hofatex, a.s. vyrábajúca dosky a drevené panely so 150 až 199 pracovníkmi.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau bola založená v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...