Žlté RegioJety už prepravili viac ako 60-tisíc ľudí

20.3.2012

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Spoločnosť RegioJet a.s. so sídlom v Bratislave je zapísaná v Obchodnom registri SR od 26. novembra 2010 a má základné imanie 25-tisíc eur. Založila ju česká materská spoločnosť Student Agency, s.r.o. Brno.Súkromný železničný dopravca RegioJet za prvé dva týždne prevádzky osobnej prepravy na stokilometrovej trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno previezol viac ako 60-tisíc cestujúcich.

Denne tak žltými vlakmi išlo priemerne štyri a pol tisíc ľudí, informoval v utorok agentúru SITA riaditeľ komunikácie českej materskej spoločnosti Student Agency a zákazníckeho servisu RegioJet Aleš Ondrůj.

Cestujúci podľa neho využili okolo 11-tisíc bezplatných pripojení k internetu cez wi-fi sieť vo vlakoch. Internet zadarmo je využívaný hlavne v ranných spojoch do Bratislavy a popoludňajších v opačnom smere, keď cestujúci jazdia do zamestnania a naspäť.

Vlaky RegioJet začali jazdiť pravidelne medzi Bratislavou a Komárnom 4. marca. Štátna Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. na tejto trase prestala voziť cestujúcich o deň skôr.

Nový prepravca preváža ľudí vo vlakoch Talent od kanadského výrobcu Bombardier denne s vyše 50 spojmi. Do konca marca cestujúci jazdia za zľavnenú cenu. Zmluva medzi RegioJetom a Železničnou spoločnosťou Slovensko umožňuje vzájomný predaj cestovných lístkov u oboch dopravcov na ich vlaky a do cieľových staníc, kam chodia vlaky druhého prepravcu.

Zmluvu o prevádzke osobnej železničnej dopravy na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno podpísali ministerstvo dopravy a RegioJet 27. decembra 2010. Je uzatvorená na takmer deväť rokov od marca 2012 do decembra 2020 na dopravné výkony približne 1,2 miliónov vlakokilometrov ročne, pričom štát preplatí dopravcovi v priemere 5,9 eura na kilometer.

Firma plánuje ročne po celej trase prepraviť do 1,9 miliónov cestujúcich. V tomto roku vzhľadom na začatie prevádzky v marci bude cestujúcich pravdepodobne menej. Dopravca sa zaviazal, že 94 percent všetkých vlakov príde včas. Ak budú meškať viac ako 30 minút, musí spoločnosť za každý zmeškaný vlak zaplatiť sankcie.