Zmeny v penziách zakryjú hnisavý vred, tvrdí poslanec Kaník

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Vláda ide podľa poslanca Národnej rady SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) znížením príspevkov do druhého piliera a zvýšením príjmov do štátneho priebežného piliera na tri až päť rokov zakryť hnisavý vred. Za ten označil priebežný dôchodkový pilier, v ktorom podľa neho už v súčasnosti bez vplyvu zavedenia sporivého piliera chýba 1,9 mld. eur.

Zásadné zmeny preto podľa bývalého ministra práce a sociálnych vecí treba urobiť práve v štátnom penzijnom systéme. Upozornil pritom na nepriaznivý demografický vývoj, následkom ktorého bude čoraz horší pomer platiteľov odvodov voči poberateľom dôchodkov.

Oslabením systému starobného dôchodkového sporenia sa podľa Kaníka v strednodobom horizonte zhorší situácia v Sociálnej poisťovni, keďže bude musieť na seba prevziať väčšie záväzky pri vyplácaní dôchodkov budúcim penzistom.

„Bude treba vydať viac, ešte viac míňať, čo znamená väčšie ohrozenie, väčší dlh a rýchlejší kolaps,“ povedal k budúcemu vývoju verejných financií. Predložené zmeny podľa neho veľmi negatívne ovplyvnia budúcu životnú úroveň občanov.

„Takýto návrh zákona idete schvaľovať v skrátenom konaní,“ upozornil. Smer sa podľa Kaníka bojí občanov, keďže chce tak významné zmeny schvaľovať v letnom, dovolenkovom období. „Správate sa ako zlodeji, ktorí sa zakrádajú v noci a chcú využiť to, že všetci spia,“ dodal Kaník.

Poslanec za SaS Jozef Mihál označil za nehoráznosť to, že strana Smer-SD ide zmeny v dôchodkoch a odvodoch schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní. Ako ďalej uviedol v rozprave, poslanci tak majú málo času pripraviť sa na diskusiu o pripravovaných zmenách. Avizoval, že on sám v druhom čítaní predloží 14 pozmeňujúcich návrhov. Tento zákon sa podľa Mihála priamo dotkne troch miliónov ľudí tým, že im zvýši odvody.

„Neviem o tom, že by Slovensko malo 30 miliónov obyvateľov,“ povedal. Narážal tým na slová premiéra Roberta Fica, že konsolidačné opatrenia sa dotknú 12 % obyvateľov Slovenska. Exminister práce a sociálnych vecí tiež kritizoval vládu za to, že pri predložení návrhu novely zákona závažne porušila legislatívne pravidlá vlády.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...