Zo závodu Nokie v maďarskom Komárome prepustia 2300 ľudí

8.2.2012

HELSINKI 8. februára (WEBNOVINY) – Fínsky výrobca mobilných telefónov Nokia prepustí do konca tohto roka vo Fínsku, Maďarsku a Mexiku 4 tis. zamestnancov.

„Očakávaný dopad na zamestnancov podľa jednotlivých krajín je 2 300 v Komárome (Maďarsko), 700 v Reynose (Mexiko) a 1 000 v meste Salo (Fínsko), povedal to pre agentúru AFP.“ hovorca spoločnosti James Etheridge.

Nokia ohlásila prepúšťanie vzhľadom na to, že sa jej nedarí získať a zaistiť si pozíciu na výrazne konkurenčnom trhu so smartfónmi. Výroba inteligentných telefónov sa z týchto troch závodov presunie do Ázie, aby sa skrátila doba dodania výrobkov na trh, uviedla spoločnosť vo svojom stanovisku.

Spoločnosť Nokia predala v štvrtom kvartáli 19,6 mil. smartfónov, čo je o 31 % menej, než v rovnakom kvartáli predchádzajúceho roka. Výrazne tak zaostávala za lídrami na trhu v tomto segmente.

Americká technologická spoločnosť Apple Inc predala v poslednom štvrťroku minulého roka 37 mil. inteligentných telefónov a juhokórejský Samsung predal 36,5 mil. kusov. Za celý rok 2011 Nokia vykázala čistú stratu 1,2 mld. eur, zatiaľ čo v roku 2010 evidovala čistý zisk 1,8 mil. eur. V štvrtom kvartáli bola čistá strata podniku 1,07 mld. eur.