Zoperovať by mali do roka, inak zákrok urobia v zahraničí

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Pacienti by mali na plánovanú zdravotnú starostlivosť čakať najviac 12 mesiacov.

Ak sa jej nedočkajú do jedného roka, zdravotná poisťovňa im ju preplatí v ktorejkoľvek krajine Európskej únie. Takúto zmenu v zákone o zdravotných poisťovniach chce už na januárovej parlamentnej schôdzi presadiť strana SDKÚ-DS.

Podľa poslanca NR SR za SDKÚ-DS Viliama Novotného by mala poisťovňa po novom povinnosť manažovať pacienta tak, aby do roka dostal zdravotnú starostlivosť, ak to odmietne bude to jeho rozhodnutie.

„Ak je fixovaný pacient ku konkrétnemu poskytovateľovi v konkrétnej veci a odmieta akúkoľvek inú alternatívu, ktorú ponúkame, nútiť ho nemôžte. On sa musí rozhodnúť,“ povedal Novotný. Ten poukazuje na to, že čakacie doby sa stále predlžujú, pričom na niektoré plánované zákroky sa čaká tri či štyri roky.

Predstavitelia SDKÚ-DS preto vyzývajú vládu, aby podporila tento návrh a dala ľuďom istoty. „Treba zaviesť kontrolovateľné pravidlá, posilniť nárok pacienta na plánovanú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol Novotný. Ako pokračoval, chcú takýmto spôsobom zároveň využiť kladný hospodársky výsledok zdravotných poisťovaní na skrátenie čakacích dôb pre pacientov.

Podľa neho už v súčasnosti je veľký záujem zo strany Slovákov o operácie v Česku alebo Rakúsku, prízvukuje však, že momentálne pánom v tejto situácii je zdravotná poisťovňa a pacient je rukojemník.

Ďalšou zmenou, ktorú strana navrhuje, je vytváranie čakacích zoznamov na viaceré plánované zákroky. Ako pripomenul Novotný v súčasnosti sa čakačky tvoria len na šesť diagnóz, pričom ochorení, ktoré si vyžadujú plánovaný zákrok, je podstatne viac. „Chceme zaviesť jasné kontrolovateľné pravidlá na vedenie čakacích zoznamov, chceme posilniť nárok pacienta na plánovanú zdravotnú starostlivosť,“ dodal.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...