Zotavenie eurozóny sa presúva na budúci rok

8.11.2012

FRANKFURT 8. novembra (WEBNOVINY) – Ekonomika eurozóny pred koncom tohto roka prejaví málo známok zotavovania, napriek zlepšeniu podmienok na finančných trhoch.

Povedal to vo štvrtok šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi na tlačovej konferencii po tom, ako ECB ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 0,75 %.

„Očakáva sa, že ekonomická aktivita v eurozóne zostane slabá, hoci ju naďalej podporuje náš postoj v menovej politike a dôvera na finančných trhoch sa viditeľne zlepšila,“ konštatoval Draghi.

Šéf ECB naznačil, že banka na budúci mesiac zhorší svoju prognózu rastu hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny. Ďalej povedal, že inflácia zostane do konca roka vyššie, ako je úroveň, ktorá je podľa ECB želateľná.

V roku 2013 však inflácia podľa neho klesne pod hranicu 2 %. Nepriaznivé ekonomické údaje tento týždeň naznačili, že hospodárstvo Európskej menovej únie v štvrtom kvartáli klesne.

Väčšina analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakáva, že v najbližších mesiacoch ECB svoju hlavnú úrokovú sadzbu zníži na nové rekordné minimum 0,5 %.