Zotavovanie gréckej ekonomiky je podľa MMF krehké

25.11.2013

ATÉNY 25. novembra (WEBNOVINY) – Ozdravovanie gréckej ekonomiky, ktoré ponúka grécka vláda je „krehké“. Vyhlásil to predstaviteľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Poul Thomsen.

Zároveň vyzval na nové, cielené škrty v nasledujúcich rokoch. „Zotavovanie (gréckej) ekonomiky je krehké a poškodí sa, ak grécka vláda nebude ďalej kráčať cestou rozpočtových úprav a štrukturálnych reforiem,“ vyhlásil Thomsen. „Opatrenia budú potrebné aj v období od roku 2014 do roku 2016,“ povedal Thomsen.

„Reformy by sa mali sústrediť na sektory, v ktorých sú aj naďalej nadmerné výdavky a mali by sa opatrne zacieliť tak, aby chránili najzraniteľnejšie sociálne skupiny,“ doplnil predstaviteľ MMF. Podľa jeho slov sú výsledky dlho meškajúcich reforiem „zmiešané“.

Atény vo štvrtok potvrdili predpoklad, že v gréckej ekonomike sa budúci rok po šiestich rokoch recesie obnoví rast a odhadujú budúcoročné posilnenie hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,6 %. V tomto roku by ekonomika krajiny mala oslabiť o 4 %.

Medzinárodní veritelia Grécka predpokladajú, že rozpočtový deficit krajiny sa v budúcom roku zvýši na 1,5 mld. eur, kým grécka vláda počíta s deficitom, ktorý by mal mierne presahovať úroveň 500 mil. eur. Predstavitelia Európskej centrálnej banky, MMF a Európskej komisie, takzvanej trojky, uzavreli poslednú návštevu Grécka bez toho, aby dosiahli úplnú dohodu. Do Atén by sa mali vrátiť začiatkom decembra.