Zriadenie výboru nemeckého parlamentu odporuje ústave

28.2.2012

KARLSRUHE 28. februára (WEBNOVINY) – Zriadenie osobitného výboru nemeckého parlamentu, ktorý by mal v naliehavých prípadoch schvaľovať aktivity záchranného fondu eurozóny (EFSF), odporuje vo veľkej miere nemeckej ústave.

Rozhodol o tom v utorok nemecký ústavný súd. Zodpovednosť za rozpočtové otázky nesie dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag) ako celok, ktorá môže právomoci delegovať na osobitné výbory.

Takéto výbory však musia predstavovať „zmenšený obraz“ parlamentu a odzrkadľovať rozloženie síl v zákonodarnom zbore, konštatoval súd v nemeckom Karlsruhe.

Osobitné deväťčlenné grémium malo zastupovať Bundestag, resp. jeho finančný výbor, pri neodkladných a dôverných otázkach týkajúcich sa činnosti Európskeho fondu finančnej stability. Činnosť výboru ústavný súd zablokoval predbežným opatrením už vlani v októbri.

Vyhovel tým sťažnosti dvoch poslancov najsilnejšej opozičnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorí argumentovali, že zriadením grémia parlament obmedzil ich práva výkonu poslaneckého mandátu. Osobitný parlamentný výbor môže podľa rozhodnutia súdu schvaľovať iba nákupy dlhopisov na sekundárnom trhu, nesmie však rozhodovať o úveroch a preventívnych úverových linkách pre problémové štáty eurozóny, ani o rekapitalizácii bánk.