Zrušenie rovnej dane vyženie prácu, tvrdí SDKÚ

7.10.2012

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) tvrdí, že zrušením rovnej dane vyženieme prácu zo Slovenska.

Povedal to v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Podľa jeho slov je menej škodlivé zasahovať do nepriamych daní ako zasahovať do priamych daní.

Ako ďalej uviedol, nepriame dane neberú ľuďom prácu. Podľa Ivana Štefanca „my sme konsolidovali predovšetkým šetrením. Predovšetkým úsporami vo verejnej správe, lepším zhodnocovaním štátneho majetku, lepším a spravodlivejším sociálnym systémom“.

Podľa neho sú nepriame dane, teda dane z míňania, spravodlivejšie a menej škodlivé pre rast a počet miest ako priame dane. „To nie je otázka zdražovania, to je otázka toho, ako urobiť hospodársku politiku pre rast pracovných miest,“ uviedol.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) „musia v tejto situácii zabrať tí, ktorí majú viac“. Ako ďalej uviedol, hranica je nastavená na 3 300 eur hrubého príjmu a týka sa to jedného percenta pracujúcich. Príjem, ktorý sa z toho očakáva, je podľa Kažimíra 50 miliónov eur v budúcom roku.

Ľudia s vyšším príjmom tak budú platiť 25% daň z príjmov a právnické osoby 23 % daň. Podľa slov Petra Kažímira sme na tom horšie ako krajiny V4, ale ako ďalej uviedol, „len čo to bude možné, bude to prvá daň, ktorá by sa mala pohnúť naspäť“. Podľa Ivana Štefanca ozdravovanie verejných financií najviac dopadne na živnostníkov a malých podnikateľov.

Ako ďalej minister financií Kažimír v diskusnej relácii v Markíze priznal, desaťpercentnému zvyšovaniu učiteľských platov vyhovieť nevie. „Požiadavke desaťpercentného nárastu tarifných platov nevieme vyjsť v ústrety“ povedal.