Zrušme povinnosť hlásiť starostlivosť o dieťa, žiada Brocka

27.11.2013

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Poslanec Július Brocka (KDH) navrhuje vypustiť z vládnej novely zákona o prídavku na dieťa povinnosť pre rodičov oznamovať úradom práce a sociálnych vecí, akým spôsobom bude zabezpečená starostlivosť o ich dieťa vo veku od troch rokov do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky.

Ako uviedol v rozprave k návrhu novely zákona, ide o zbytočnú povinnosť, keďže úrady práce a sociálnych vecí vedia, ktoré rodiny sú problémové. Jeho návrh podporil aj exminister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál (SaS). Novú povinnosť pre rodičov považuje za alibistickú, nezmyselnú a nič neriešiacu. „Žiadny rodič nenapíše, že sa nebude starať o dieťa,“ upozornil.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter zavedenie novej povinnosti pre rodičov zdôvodnil tým, že úrady práce a sociálnych vecí v súčasnosti nevedia o tom, ako je zabezpečená starostlivosť o dieťa vo veku od troch rokov do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky.

Ak podľa ministra rodičia takúto povinnosť budú mať, pomôže to úradom zachytávať prípady zanedbávania starostlivosti o deti. „Nie je to zbytočné, ak sa zachráni čo i len jedno dieťa,“ poznamenal poslanec Viliam Jasaň (Smer-SD).

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) podal pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by sa po odňatí prídavku na dieťa a obnovení nároku naň spätne táto dávka rodičom nedoplácala. Ak sa podľa neho prídavok len pozastaví a presunie sa na osobitného príjemcu alebo sa odníme, pričom následne sa rodičom doplatí spätne, rodičia nie sú žiadnym spôsobom sankcionovaní.

Rodičia, ktorých deti páchajú priestupky, by mohli prísť o detské prídavky. Rezort práce navrhuje v novele zákona o prídavku na dieťa určiť osobitného príjemcu prídavku a príplatku k prídavku na dieťa, zvyčajne obec, pri nedbaní o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, uložení výchovného opatrenia a spáchaní priestupku dieťaťom. Pri opakovanom páchaní priestupku navrhuje rezort práce prídavok a príplatok k prídavku odňať. Na prídavok na dieťa majú mať nárok aj tí rodičia, ktorých nezaopatrené dieťa študuje na vysokej škole a jeho štúdium presiahlo štandardnú dĺžku štúdia určenú pre daný študijný program najviac o dva akademické roky.