Zvolenskej rezort chce nemocnice bez strát do dvoch rokov

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) má ambíciu do roku 2015 dosiahnuť vyrovnané hospodárenie vo svojich trinástich fakultných a univerzitných nemocniciach.

Informoval o tom generálny riaditeľ Sekcie financovania MZ SR Viktor Očkay. Znižovanie straty nemocníc začal rezort už vlani, kedy racionalizáciou ušetril v porovnaní s rokom 2011 vyše 40 miliónov eur. ň

Zo straty 156 mil. eur v roku 2011 sa tak nemocnice podľa údajov MZ dostali na úroveň 116 mil. eur v roku 2012. „Zároveň sme spomalili generovanie rastu záväzkov po lehote splatnosti, v roku 2012 o 57 %. Priemerná mesačná úroveň v roku 2011 bola 13,33 mil. eur a v roku 2012 to bolo 7,63 mil. eur,“ povedal Očkay.

Vyrovnané hospodárenie by nemocnice mali dosiahnuť cez racionalizačné opatrenia, konkrétne cez úspory v oblasti liekov a personálnych a prevádzkových nákladov. Zdravotnícke zariadenia majú podľa Očkaya nastavené manažérske finančné plánovanie, ktoré by ich malo v roku 2015 dostať na nulu, prípadne do plusu.

„S tým, že ten plán sa môže v priebehu obdobia 2014 – 2015 samozrejme upravovať, ale máme ambíciu ho dodržať,“ uviedol Očkay. Zároveň dodal, že riaditelia nemocníc majú nastavené motivačné kritériá, ktoré sa snažia dodržiavať a ministerstvo ich v tom prísne kontroluje.

Najviac si v minulom roku mala hospodárenie zlepšiť Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, Fakultná nemocnica F.D Roosevelta v Banskej Bystrici a Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Košice. Najlepšie na tom je však fakultná nemocnica v Nitre, ktorá ako jediná spomedzi 13 nemocníc nevykazuje stratu.

Naopak, najkritickejšia situácie má byť v univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorá sa na celkovej strate 116 mil. eur podieľa približne 50 percentami. „V Bratislave je momentálne vykonávaná analýza a po tejto analýze, ktorá zahŕňa všetky relevantné údaje, budeme schopní vyhodnotiť situáciu a nastaviť optimálne procesy v tejto nemocnici,“ skonštatoval Očkay.

Približne rovnaký objem peňazí ako vlani chce rezort ušetriť aj v tomto roku tak, aby sa strana nemocníc dostala na úroveň 78 miliónov eur. Podľa Očkaya okrem znižovania prevádzkových nákladov sa k vyrovnanému hospodáreniu chcú dostať aj cez zvýšené príjmy od zdravotných poisťovní. „Neplánujeme zaťažiť naviac odvodovo obyvateľstvo, plánujeme zefektívniť svoju prevádzku v oblasti výnosov od zdravotných poisťovní,“ zakončil Očkay.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...