Zvýšili sa ceny ropy, zdraželo aj zlato

NEW YORK 30. apríla (WEBNOVINY) – Ceny ropy v pondelok posilnili. Dôvodom boli očakávania ďalšej stimulačnej menovej politiky zo strany centrálnych bánk na oboch stranách Atlantiku.

Predpokladá sa, že americký Federálny rezervný systém (Fed) na tohtotýždňovom zasadaní rozhodne o pokračovaní svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania. Zároveň sa ráta s tým, že Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok zníži úrokové sadzby.

Rastu cien ropy pomohlo aj posilnenie akciového trhu a oslabenie dolára. Júnové dodávky ľahkej americkej ropy uzavreli pondelkové obchodovanie vyššie o 1,50 USD, a to na úrovni 94,50 USD za barel. Londýnska ropa Brent zdražela o 65 centov na 103,81 USD za barel.

Cenu zlata v pondelok smerom nahor posunulo všeobecné zdraženie komodít. Žltému kovu pritom pred blížiacimi sa zasadaniami Fed-u a ECB tiež prospeli nádeje na pokračovanie voľnej menovej politiky.

Spotová cena zlata do 20:54 GMT posilnila o 0,8 % na 1 474,21 USD za uncu. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli na úrovni 1 467,40 USD za uncu, čiže si pripísali 13,80 USD.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...