Peter Kažimír nevidí spor o zákaz zisku poisťovní tak čierno

16.10.2013

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Spor s vlastníkom zdravotnej poisťovne Union, holandskou spoločnosťou Achmea, nie je pre Slovensko vôbec taký čierny, ako sa maľuje.

Vyhlásil minister financií Peter Kažimír po rokovaní vlády.

Arbitrážny tribunál koncom minulého roka rozhodol, že SR má Achmei zaplatiť kompenzáciu za zákaz zisku zdravotných poisťovní 25 mil. eur, Slovensko sa snaží toto rozhodnutie zrušiť.

Najvyšší súd Nemecka podľa Kažimíra nerozhodol

V reakcii na medializované informácie k stanovisku Najvyššieho spolkového súdu Nemecka Kažimír uviedol, že ten vo veci sporu nerozhodol, malo ísť len o návrh na procesné riešenie.

„Najvyšší súd Nemecka sa nevyjadruje k rozhodnutiu vo veci, je to len vo veci procesu, pretože má názor, že je to tak komplikovaný právny spor, že najprv by ho mal rozhodnúť súd nižšej inštancie,“ skonštatoval Kažimír. K návrhu sa môžu obe strany ešte vyjadriť.

Najvyšší spolkový súd Nemecka mal podľa denníka SME ešte v septembri skonštatovať, že sa nebude zaoberať žiadosťou Slovenska o posúdenie právomoci arbitrážneho súdu, ktorý rozhodol o odškodnení majiteľa súkromnej poisťovne Union. SR odmietala zaplatiť kompenzáciu za zákaz zisku, tvrdila, že arbitrážny tribunál nemal kompetenciu rozhodovať tento spor.

Slovensko je v Džungli justičných procedúr

Minister tvrdí, že Slovensko je teraz v džungli justičných procedúr.

„V každom prípade platí, že sa budeme do posledného dychu brániť a budeme bojovať o každé euro,“ vyhlásil minister. Kroky rezortu však nechcel konkretizovať, taktiku si chcú nechať pre seba.

Ako podotkol, akákoľvek medializácia by ich obrala o možnosť prekvapiť druhú stranu. „Je to súboj právnych taktík,“ zhodnotil šéf rezortu financií.

Achmea sa obrátila na arbitrážny súd pre zákaz zisku zdravotných poisťovní z roku 2007. Tribunál v decembri minulého roka rozhodol, že Slovensko porušilo bilaterálnu investičnú dohodu s Holandskom a uložil SR povinnosť zaplatiť spoločnosti Achmea náhradu škody vo výške 22 mil. eur, ako aj uhradiť 3 mil. eur za trovy konania.

Keďže Slovensko odmietlo kompenzáciu uhradiť, Luxemburský súd ešte v máji tohto roka nariadil zablokovanie 29,5 mil. eur slovenských aktív, na ktoré vykonáva exekúciu vlastník Unionu. Ministerstvo financií SR ešte koncom januára tohto roka podalo návrh na zrušenie rozsudku.