Agentúra Fitch potvrdila najvyššie hodnotenie Švajčiarska

19.6.2013

LONDÝN 19. júna (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings v utorok potvrdila svoje ratingové hodnotenie Švajčiarska aj jeho stabilný výhľad s tým, že ekonomike krajiny nehrozia žiadne výkyvy.

Agentúra potvrdila dlhodobý emisný rating (IDR) Bernu na najvyššej úrovni AAA s argumentom, že Švajčiarsko má vyspelú, diverzifikovanú a bohatú ekonomiku, ktorú podporuje aj dlhodobo nízka a stabilná inflácia a makroekonomická stabilita.

Krajina je v dobrej kondícii aj napriek pomalému oživovaniu svetového hospodárstva a dlhovej kríze v eurozóne, pred dopadom ktorej sa švajčiarskej vláde podarilo krajinu včas ochrániť.

Verejný dlh Švajčiarska aj vďaka tzv. dlhovej brzde federálnej vlády klesol v roku 2012 medziročne o takmer tretinu na 18,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) a bežný účet krajiny už dve desaťročia vykazuje prebytok. Podľa agentúry Fitch je to odrazom silnej ekonomiky orientovanej na vývoz a čistej pozície jej medzinárodných aktív.

Ratingová agentúra v správe k potvrdeniu hodnotenia uviedla, že riziká, ktoré by mohli najvyšší rating Švajčiarska ohroziť, sú minimálne. Varovala však, že finančný sektor a ekonomický výkon krajiny by mohlo ohroziť prípadné prudké zhoršenie krízy v eurozóne, čo by mohlo vyvolať tlak aj na jej verejné financie. Konkurenčné ratingové agentúry Moody’s a Standard & Poor’s hodnotia Švajčiarsko najvyšším ratingom Aaa, resp. AAA so stabilným výhľadom.