Je dôležité správne určiť cieľ cesty alebo tranzitné krajiny, buď formou konkrétneho štátu, napr. Taliansko, alebo celej zóny, napr. Európa. Aj pri určení štátu Taliansko je poistenie platné v celej Európe alebo dokonca v Európe a stredomorí, a to v závislosti od konkrétných poistných podmienok vybranej poisťovne.
Osobitnú pozornosť z hľadiska územnej platnosti upriamte na niektoré vybrané krajiny, ktoré sa nachádzajú na 2 kontinentoch - Turecko, Rusko, alebo kde sú extrémne vysoké liečebné náklady - USA, Kanada, Japonsko, Austrália.
Produkty
Účel cesty
Ľudia cestujú ako turisti alebo za prácou, ako au pair, prípadne na štúdiá alebo študijnú cestu.
Dĺžka cesty, začiatok a koniec cesty
Krátkodobé cestovné poistenie
Ak jeden súvislý pobyt alebo cesta v zahraničí nepresiahne poistnými podmienkami stanovený počet dní, ide o krátkodobé cestovné poistenie. Každá poisťovňa má inak nastavenú maximálnu hranicu dĺžky pobytu, napr. 30, 45, alebo 90 dní. Kalkulačka vám po uvedení požiadavky automaticky ponúkne možnosti.
Celoročné cestovné poistenie Ak požadovaný počet dní jednej cesty prekročí maximálnu poistnú dobu pre krátkodobé poistenie alebo cestujete často, bude vhodné uzavrieť celoročné cestovné poistenie.
Celoročné poistenie s opakovaným výjazdom Ak cestujete často na kratší čas - dovolenky alebo súkromné pobyty v zahraničí, kratšie a zároveň časté služobné cesty, je pre vás vhodná celoročná karta pre cestovné poistenie opakovaných ciest počas roka. Ak sa zdržiavate dlhšie v cudzej krajine, ale vraciate sa pravidelne aspoň raz za 3 mesiace, rovnako vám bude stačiť tento typ poistenia
Celoročné cestovné poistenie s dlhodobým pobytom Ak sa dlhodobo zdržujete v zahraničí, napr. z dôvodu štúdia alebo odbornej stáže, prípadne pracujete ako au pair, či cestujete okolo sveta, uzavrite si celoročné cestovné poistenie na dlhodobý pobyt, bez priebežných návratov na Slovensko. Také poistenie je drahšie ako predchádzajúci typ s opakovanými cestami, ale je to aj väčšie riziko pre poisťovňu.
Začiatok a koniec cestovného poistenia
Začiatok cestovného poistenia Štandardne podľa zákona poistenie začína plynúť nultou hodinou nasledujúceho dňa, čiže najskôr od najbližšej polnoci, ak nie je dohodnuté inak - odložený začiatok poistenia. Niektoré poisťovne umožňujú poistenie aj od rovnakého dňa, kedy bolo uzavreté, čiže od dnešného dňa. Táto možnosť je stanovená v poistných podmienkach, vy to však nemusíte riešiť, lebo náš porovnávač vám všetko ukáže.
Pri jednorazovej ceste do zahraničia ako začiatok cesty uveďte dátum, kedy prekročíte hranicu Slovenskej republiky smerom do zahraničia.
V prípade celoročnej karty je začiatok poistenia určený ako deň prekročenia slovenskej hranice pri prvej ceste do zahraničia.
Začiatok cestovného poistenia len na Slovensku je poistenie platné od dátumu vyznačeného v poistnej zmluve ako začiatok poistenia.
Koniec cestovného poistenia Pri krátkodobom cestovnom poistení do zahraničia je koniec cesty stanovený ako deň, kedy prekročíte hranice Slovenska smerom domov. Poistenie obyčajne končí aj dňom predčasného návratu do vlasti.
Pri celoročnom poistení do zahraničia poistné krytie zaniká dátumom, vyznačeným v poistnej zmluve ako koniec poistenia.
Pri cestovnom poistení len na Slovensku poistenie zaniká dňom vyznačeným v poistnej zmluve ako koniec poistenia.
Cestujúce osoby
Počet, vek a rizikové zaradenie poistených osôb je v cestovnom poistení rozhodujúce pre správne určenie rozsahu poistného krytia a výšky poistného - ceny cestovného poistenia. Podľa toho rozlišujeme:
- Individuálne cestovné poistenie - jednou poistnou zmluvou sa poisťuje 1 alebo viac osôb, ktorí netvoria skupinu ani rodinu. Podľa veku rozlišujeme deti (do 15, do 16 alebo do 18 rokov veku, podľa konkrétnych poistných podmienok poisťovne), dospelých (nad 60 alebo 65 rokov) a seniorov (nad 60 alebo 65 rokov). Deti sú cenovo zvýhodnené, seniori majú naopak poistenie najdrahšie alebo sú v niektorých poisťovniach nepoistiteľní.
- Rodinné cestovné poistenie - rodinu podľa konkrétnych poistných podmienok tvoria 1 až 2 rodičia a 1 až 7 detí. Výhodou býva rodinná zľava.
- Skupinové cestovné poistenie - jednou poistnou zmluvou sa poisťuje väčší počet ľudí - skupina, napr. členovia športového klubu, školská trieda, zamestnanci jedného zamestnávateľa, a podobne.
- Prenosné cestovné poistenie - spravidla zamestnávateľ si dojedná poistenie na nemenovaných zamestnancov, pričom prenosné karty cestovného poistenia používa osoba, ktorá je aktuálne v zahraničí na pracovnej ceste.
Rizikové povolania a rizikové športy
Ak budete počas pobyt v zahraničí vykonávať niektoré rizikové povolanie - práce vo výškach, profesionálny športovec, obchodný pilot, stavebné práce a niektoré ďalšie manuálne práce, poisťovňa vám môže zvýšiť poistné o prirážku. Niektoré práce sú dokonca nepoistiteľné.
Rovnako pri rizikových športoch - letecké športy, potápanie, horolezectvo, skialpinizmus a podobne, poistený je v konkrétnej poisťovni nepoistiteľný alebo bude ocenený prirážkou k poistnému.
Naopak väčšina športov, vykonávaných rekreačne - futbal, hokej, lyžovanie, plávanie, cyklistika, beh, sú za normálne sadzby. Sú na trhu možnosti, keď aj rekreačné potápanie je v turistickej sadzbe.
Ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Porovnanie cestovného poistenia
Skôr ako sa pustíte do
porovnávania ponúk poisťovní, premyslite si svoje priority. Chystáte sa na lyžovačku v Alpách alebo cestujete za prácou? Odpoveď na otázku, ktoré cestovné poistenie je najlepšie závisí od toho, aké máte cestovateľské priority. Porovnajte si jednotlivé ponuky poisťovní a zvážte prípadné pripoistenie pri rizikových aktivitách. Rozhodujúca je aj dĺžka pobytu, prípadne otázka ako často cestujete do zahraničia. Ak cestujete autom zvážte pripoistenie vozidla.
Podrobnejšie porovnanie produktov cestovného poistenia nájdete na samostatnej stránke
Porovnanie produktov cestovného poistenia.