Agentúra Fitch potvrdila rating Slovinska

8.11.2013

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila dlhodobý emisný rating (IDR) v domácej a zahraničnej mene Slovinska na stupni BBB+. Zároveň potvrdila krajine nadradený nezabezpečený rating v domácej a zahraničnej mene na stupni BBB+. Výhľad oboch ratingov je negatívny.

Stropný rating potvrdila na stupni AA+ a krátkodobý IDR v zahraničnej mene na stupni F2. Agentúra potvrdila ratingy krajiny na základe názoru, že Slovinsko neeviduje žiadne veľké externé nerovnováhy a očakáva, že verejný dlh by mal zostať na udržateľnej trajektórii.

Negatívny výhľad odzrkadľuje neistotu týkajúcu sa výšky nákladov a načasovania ozdravenia bankového sektora. Agentúra odhaduje, že dodatočné náklady rekapitalizácie bánk budú v sume 4,6 mld. eur. Odráža tiež pokračujúcu recesiu a riziká ohrozujúce štátne financie. Fitch očakáva, že slovinská ekonomika oslabí v tomto roku o 2,4 % a v roku 2014 klesne o 0,6 %. Deficit centrálnej vlády bez započítania nákladov na rekapitalizáciu klesne v roku 2015 na 3,3 % z tohtoročných odhadovaných 4,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ide tak o mierne vyššiu úroveň, než je cieľ vlády na úrovni 2,5 % HDP.