Agrokomplex podozrievajú z netransparentného hospodárenia

17.7.2013

NITRA 17. júla (WEBNOVINY) – Štátny podnik Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra čelí podozreniam z netransparentného hospodárenia.

Preverí ich kontrola z ministerstva pôdohospodárstva, ktorú tam posiela minister Ľubomír Jahnátek.

Na údajné prešľapy súčasného vedenia štátneho podniku upozornil bývalý riaditeľ Jozef Bučka, ktorý pracuje v Agrokomplexe 35 rokov.

Na súčasného riaditeľa Františka Ďurkoviča podal trestné oznámenie za to, že dal vyplatiť 12-tisíc eur súkromnej firme za práce, ktoré údajne nezrealizovala.

Firma Ing. Emil Lauko, ISOKMAN Trading Export-import mala za túto sumu opraviť v areáli výstaviska koterce a koliby a zároveň zlikvidovať starý odpad za Pavilónom V. Podľa Bučku sa tak nestalo, čo podložil aj fotografiami, ktoré sú súčasťou zápisnice o trestnom oznámení.

Riaditeľ tvrdí, že práce boli zrealizované

„Neexistujú ani žiadne doklady ako dodacie listy, preberacie protokoly či doklady o vstupe osôb a vozidiel do výstavného areálu,“ povedal pre agentúru SITA Bučka. Ďurkovič aj firma obvinenia odmietajú a zhodne tvrdia, že práce zrealizované boli. Konateľ firmy Emil Lauko zaslal agentúre SITA stanovisko, v ktorom obsiahlo opisuje všetky vykonané práce. Zo stanoviska je však zrejmé, že ide o práce ešte z roku 2012.

„Tieto práce boli zrealizované tak, aby Agrokomplex 2012 bol plne funkčný,“ píše sa v stanovisku. Pochybná faktúra sa však týka roku 2013.

Objednávka je z 31. januára 2013, faktúra bola vystavená ešte v ten istý deň. Na objednávke nebola uvedená cena ani termín vykonania prác.

„Verejné obstarávanie bolo v súlade so zákonom. Oprava kotercov a kolíb bola potrebná z hľadiska bezpečnosti návštevníkov výstavy. Napríklad v roku 2011 zo zle zabezpečených kotercov ušiel býk,“ napísal agentúre SITA Ďurkovič, pričom priložil aj fotku mŕtveho býka.

Bučka tvrdí, že žiadne verejné obstarávanie nebolo, hoci išlo o podprahovú zákazku nad 9 999 eur bez DPH. Pred vyplatením faktúry bolo potrebné podpísať likvidačný list. Ďurkovič ho dal podpísať Bučkovi, ktorý bol v tom čase technickým námestníkom. Ten to odmietol. Následne ho podpísali dvaja iní zamestnanci Agrokomplexu. Ako sa píše v zápisnici o trestnom oznámení, faktúru štátny podnik preplatil 28. februára.

Minister pôdohospodárstva poslal kontrolu

„Objekty sú k dnešnému dňu v takom istom stave, v akom boli vo februári,“ zdôraznil Bučka. Ďalej upozorňuje na to, že koliby a koterce nepatria Agrokomplexu, ale súkromnej firme, ktorá za ich opravu zinkasovala peniaze.

Ďurkovič ani Lauko na otázku, kto je vlastníkom kotercov a kolíb, neodpovedali. Nitrianska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová potvrdila, že polícia trestné oznámenie na Ďurkoviča eviduje. „Vec je v štádiu preverovania,“ informovala.

Bučka napísal list ministrovi pôdohospodárstva, v ktorom okrem trestného oznámenia upozorňuje aj na ďalšie pochybnosti, ktoré má o Ďurkovičovom hospodárení.

„Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek posiela do štátneho podniku Agrokomplex kontrolu, ktorá preverí uvedené skutočnosti. Po jej skončení budeme informovať o ďalšom postupe,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Zuzana Gulová. Bučka upozornil Jahnátka napríklad na to, že výstava Autoshow 2012 dosiahla stratu 61 402 eur, pritom dlhodobo bývala štvrtou najsilnejšou výstavou.

Mnohé veci sa robia na hrane so zákonom

V červených číslach skončili aj mnohé ďalšie výstavy. Ďurkovič reagoval, že v tom čase bol Bučka členom vedenia podniku a „aj ním bol odsúhlasený rozpočet výstavy Autoshow 2012 a ďalších výstav.“ Ako ďalej tvrdí, strata štátneho podniku sa pod jeho vedením postupne znižovala. „K 1. júlu 2013 dosiahol zisk 1 119 000 eur a konkurz mu nehrozí. Výročné správy o hospodárení sú zverejnené,“ skonštatoval.

Bučka už vo funkcii technického námestníka od 15. júna nie je. „Riaditeľ si ma zavolal s tým, že buď zoberiem ponúknutú výpoveď, alebo môžem robiť správcu budovy. Zobral som teda funkciu správcu budovy,“ povedal Bučka, ktorý bol v minulosti aj riaditeľom Agrokomplexu. Za svojím odvolaním vidí podľa svojich slov to, že „stojí v ceste aktivitám“, ktoré robí na Agrokomplexe Ďurkovič. Ten už predtým Bučku zbavil funkcie riaditeľa Slovenského poľnohospodárskeho múzea.

„Pracujem v Agrokomplexe už 35 rokov. Jeho smerovanie je v poslednom období zvláštne, povedal by som, že mnohé veci sa robia na hrane so zákonom alebo sa dokonca aj porušuje. Keď sa niekto proti tomu postaví, firma sa ho zbaví,“ myslí si Bučka. Ďurkovič sa k personálnym otázkam nevyjadril.