Ako môžu firmy profitovať z moderných technológií?

6.6.2012

BRATISLAVA 6. júna (WBN/PR) – Aj na túto otázku dala odpoveď netradičná odborná konferencia DATALAN IT FORUM 2012. Konala sa pred pár dňami, 30. mája v hoteli NH Gate One v Bratislave. Podujatie s podtitulom Vyšší výkon pre firmu, lepšie služby pre zákazníkov oslovilo vyše 200 predstaviteľov slovenského biznisu, IT odborníkov, zástupcov firiem, verejných inštitúcií, samospráv aj médií. Čakali na nich najnovšie trendy, špičkové inovácie, biznis výzvy, vízie odborníkov, aj skúsenosti z praxe.

Ako rásť a prinášať nové produkty, či služby? Ako si udržať zákazníka a byť o krok vpred pred konkurenciou? Konferencia DATALAN IT FORUM 2012 predstavila firmám možnosti zlepšenia výkonu a skvalitnenia služieb zákazníkom prostredníctvom IT. Podľa Slavomíra Pšenáka zo spoločnosti DATALAN sú dnešní zákazníci netrpezliví, menej lojálni a majú vyššie očakávania. Na druhej strane majú však firmy v súčasnosti nové možnosti, ako zákazníkov získať a nestratiť: „Dnes môžete byť k zákazníkovi naozaj blízko. Web 3.0, vyhľadávanie, mobilné riešenia, peer-to-peer platby, sociálne siete pre podporu predaja, event driven kampane – stačí si vybrať.“ Slavomíra Pšenáka skúsenosťami z praxe doplnil Jozef Ostrodický z VOLKSBANK Slovensko.

Banka spoločne s DATALANom implementuje víziu modernej banky dostupnej prostredníctvom mobilných zariadení a zákazníkom prináša aplikáciu Smartbanking. Skúsenosti z praxe pridal aj Pavel Király zo Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, člen skupiny Veolia. Predstavil riešenie elektronizácie podnikových procesov s využitím inteligentných mobilných zariadení, ktoré pre StVPS realizoval práve DATALAN.

Konferencia DATALAN IT FORUM 2012 priniesla aj exkluzívnu premiéru. Nová služba na zálohovanie a obnovu dát CeRBeruS, alias Cloud and Recovery Backup Solution, je unikátna tým, že nezálohuje iba dáta, ale kompletnú IT prevádzku – je to spojenie technológií virtualizácie, zálohovania, cloud prístupu a služieb ako outsourcing. Ján Harman z DATALANu verí, že nový trend – cloud si už čoskoro nájde vo firmách svoje využitie. Argumentuje stručne: „Cloud jednou vetou? Služby a zdroje dostupné podľa potreby, rýchlo a bez veľkých investícií.“ Stále aktuálnu tému outsourcing uviedol Dalibor Šlosár z DATALANu: „Úspešné firmy sa venujú len tomu, čo vedia robiť najlepšie – vlastnému biznisu! Komplexné IT projekty nechávajú na odborníkov“. Potvrdením jednoznačných výhod spolupráce s odborníkmi bola aj prípadová štúdia Virtuálna IT infraštruktúra, s ktorou účastníkov konferencie oboznámil Jozef Mužík zo Žilinskej univerzity. Unikátne riešenie realizované DATALANom bolo ocenené aj 1. miestom v súťaži Cena ITAPA 2011.

Dôležitou oblasťou, v ktorej sa ukrýva pridaná hodnota každej firmy, sú dáta. Firmy disponujú čoraz väčším množstvom dát, a potrebujú sa v nich orientovať a vyťažiť z nich čo najviac. Ako na to prezradil Peter Štolc z DATALANu. Podľa prieskumov plánuje v roku 2012 až 71 % malých a stredných firiem investíciu do ECM. Ako uviedol Peter Štolc, aj tento trend sa posúva ešte ďalej a pozornosť sa zameriava na správu zákazníckych informácií v cloude: „Cloud Enterprise Content Management je tu – a ja osobne som presvedčený, že ho čaká svetlá budúcnosť.”

Budúcnosťou sú aj bezpapierové kancelárie. Tomáš Tunega z DATALANu spolu s nemeckým kolegom, Ulrichom Pantowom zo Softpro, predstavil expresné služby v bezpapierových pobočkách, a aktiváciu služieb a platieb prostredníctvom eSign. „Dokumenty na podpis klientom? Tlačiť ich už nemusíte! Riešením je biometrický digitálny podpis.“

Riešeniam, ktoré zmenia budúcnosť firiem a revolučným technologickým trendom sa venovali aj špeciálni hostia John Gole z IDC CEMA, Andrej Crepinsek z IBM CEE a Martin Venhart z Fyzikálneho ústavu SAV, hovorca experimentu IS521 v CERNe.

DATALAN IT FORUM 2012 však oslovilo nielen odbornými prezentáciami, ale aj prítomnosťou IT expertov, ktorí umožnili hosťom vyskúšať si inovatívne služby v praxi. Záujem vyvolali aj názory významných slovenských manažérov. Ivan Golian z Orange Slovensko, Branislav Adamovič z KOOPERATIVA poisťovňa, Branislav Šebo z IBM Slovensko a ďalší sa k téme IT trendov, využitia moderných technológií v biznise a priorít pre najbližšie obdobie vyjadrili exkluzívne pre konferenciu DATALAN IT FORUM 2012.

Konferenciu DATALAN IT FORUM 2012 organizovala spoločnosť DATALAN, partnermi podujatia boli IBM Slovensko a Cisco. Mediálnymi partnermi boli INFOWARE, PC REVUE a týždenník TREND. Pre viac informácií o podujatí, odborné prezentácie, fotogalériu a videokomentáre slovenských manažérov kliknite na www.datalan.sk/itforum

O spoločnosti DATALAN, a.s.
Spoločnosť DATALAN pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990 a v súčasnosti je popredným poskytovateľom informačných technológií na Slovensku a v okolitých krajinách. Dôkazom toho je ocenenie IT firma roka, 3. miesto v kategórii Firma roka TREND TOP 2010 a najvýznamnejšie partnerské ocenenia medzinárodných IT spoločností. Vďaka skúsenému tímu odborníkov spoločnosť úspešne zrealizovala rozsiahle projekty v oblasti správy dokumentov a informácií, riadenia procesov a spolupráce, optimalizácie IT infraštruktúry, outsourcingu IT a dodávok hardvéru. Prioritou spoločnosti DATALAN je zodpovedné podnikanie a kvalita poskytovaných riešení a služieb, čo potvrdzujú aj európske certifikáty manažérstva kvality ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 a OHSAS 18001:2007.