Ako platiť v e-shope

22.10.2012

BRATISLAVA 22. októbra (WBN/PR) – Áno, napriek tomu, že obe riešenia sú určené na platbu za tovar a služby ponúkané internetovými obchodmi, rozdiel v realizácii samotnej platby je značný. Platbu cez platobné tlačidlo môže kupujúci realizovať len cez tlačidlo banky, ktorej je klientom, tzn. má v danej banke vedený účet. Ak chcete umožniť platbu vašim zákazníkom z rôznych bánk, budete potrebovať platobné tlačidlo viacerých bánk. Na druhej strane, prostredníctvom e-commerce uskutočňuje zákazník on-line platbu platobnou kartou, ktorú vo Vašom internetovom obchode akceptujete, a zároveň karta povoľuje internetové platby.

Ako teda prebieha platba z pohľadu zákazníka e-shopu cez platobné tlačidlo?

Po kliknutí na tlačidlo banky, ktorej je kupujúci klientom, presmeruje ho na domovskú stránku banky. Tam sa štandardne prihlási do Internet bankingu alebo Business bankingu, služby elektronického bankovníctva, ktorú využíva. Platba prebieha cez platobný príkaz, pričom banka pri zadaní platobného príkazu overí stav na účte kupujúceho. V prípade, že má kupujúci dostatok prostriedkov na účte, platba sa uskutoční a vám ako obchodníkovi je okamžite poslaná notifikácia, ktorá obsahuje garanciu platby. Na základe tejto informácie môžete tovar ihneď distribuovať. V prípade, že kupujúci nemá dostatok prostriedkov na účte, platba sa neuskutoční a vy ste o tejto skutočnosti informovaný. Splatnosť platobného príkazu je v daný bankový deň. V prípade, že platobný príkaz je zadávaný v nebankový deň (napr. sviatok), splatnosť je v najbližší bankový deň.

Ako funguje platba cez e-commerce?

Pri e-commerce nezáleží na tom, klientom ktorej banky je kupujúci. Pre vás a vášho zákazníka je však dôležité, aby ste vo svojom internetovom obchode akceptovali kartu, ktorú kupujúci vlastní, resp. platobná karta umožňovala platby cez internet. Z tohto dôvodu odporúčame, aby ste pri uzatváraní zmluvy k e-commerce požiadali o akceptáciu všetkých dostupných druhov platobných kariet.

E-commerce je postavený na technologickom riešení 3-D Secure, ktoré podporuje overenie držiteľa karty v priebehu transakcie. Akékoľvek údaje o platbách sú poskytované tak, aby ste sa vy ako obchodník aj zákazník ako držiteľ platobnej karty nemuseli obávať, že dôjde k zneužitiu poskytnutých údajov. Riešenie 3-D Secure si môžu vaši zákazníci aktivovať aj na platobných kartách, čím sa internetová platba stáva ešte bezpečnejšou. Rozdiel oproti bežnej platbe je v zadaní bezpečnostného kódu, ktorý je zasielaný na mobilný telefón.

Prečo by som si mal implementovať e-commerce na svoju webovú stránku?

Implementáciou služby v provom rade uľahčíte platby vašim existujúcim aj novým zákazníkom. Platenie je pohodlnejšie a rýchlejšie, bez manipulácie s hotovosťou, ako napríklad pri platbe na dobierku.

Okrem toho má tento spôsob platby aj pre vás – internetových obchodníkov mnoho výhod, ako napríklad:

– rozšírenie portfólia zákazníkov vďaka komfortnému spôsobu platenia,
– zvýšenie obratu a počtu zrealizovaných transakcií, keďže ide o bezpečnú a rýchlu platobnú metódu,
– možnosť prijímať všetky kartové produkty MasterCard a VISA, pre ktoré sú povolené platby cez internet,
– prehľad o platbách a ich rýchle zúčtovanie – v ČSOB je čiastka transakcie pripisovaná spravidla nasledujúci pracovný deň po uskutočnení transakcie.

Pre viac informácií navštívte stránku www.csob.sk .