Ako si zabezpečiť vlastné bývanie

30.3.2012

BRATISLAVA 30. marca (WBN/PR) – Otázka zabezpečenia vlastného bývania je naliehavá hlavne v prípade mladých ľudí a mladých rodín. Marek Andrejčák zo spoločnosti Salve Finance radí, ako sa vyznať v spleti ponúk hypotekárnych úverov.

Minulosť a dnes
V minulosti bolo získať bývanie jednoduchšie. Marek Andrejčák hovorí: „Za socializmu sa byty stavali ako podnikové alebo družstevné. Časom si ich potom ľudia mohli odkúpiť za odkúpne hodnoty. “ Dnes je situácia iná. Štát minimálne podporuje výstavbu sociálnych bytova je ťažšie si zabezpečiť vlastné bývanie. Avšak, nie je to nemožné.

Najlepšie je hypotéku nemať
Podľa Andrejčáka je najlepšie hypotéku nemať, ale našetriť si na dom, alebo byt.
Táto cesta je nedostupná pre väčšinu Slovákov, a preto otázku bývanie riešia cez hypotéku. „Určite odporúčam mať aj vlastné zdroje, aby sa celý nákup nemusel prefinancovať cez úver,“ radí odborník zo Salve Finance. Na trhu je široká ponuka hypotekárnych úverov a vybrať si tú najlepšie nie je vôbec jednoduché. Andrejčák upresňuje: „Veľa ľudí sa orientuje na výšku úroku. Nie vždy to musí znamenať výhodu oproti iným ponukám. Je tam ešte viac dôležitých faktorov.“ Dôležité je aj to, akú sumu je ochotná banka prefinancovať z hodnoty kupovanej nehnuteľnosti. Môže to byť od 70% do 100 % hodnoty nehnuteľnosti. Zaujímavou možnosťou, ktorú ponúkajú banky, je aj progresívne splácanie. V tomto prípade výšku splátky je možné meniť podľa konkrétnych možností splácania. Pri hodnotení ponuky hypotéky je dôležité zistiť si podmienky pre prípadné rýchlejšie splatenie úveru, či iných zmien v hypotéke.
V zmluvách klienti nachádzajú pojem RPMN. „Je to ročná priemerná miera nákladov, v ktorej sú zahrnuté nielen úroky, ale aj celkové náklady spojené s hypotékou,“ vysvetľuje Marek Andrejčák. Hypotéka je záväzok na niekoľko rokov. Určite sa preto platí poradiť s nezávislým odborníkom, ktorý je schopný porovnať viac ponúk z rôznych bánk.