Andrej Holák je novým podpredsedom ÚVO, KDH sa to nezdá

24.4.2013

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Doterajší štátny tajomník ministerstva dopravy Andrej Holák bude podľa rozhodnutia vlády novým podpredsedom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) od piatka 26. apríla.

V rezortnej funkcii ho nahradí Viktor Stromček, ktorý je vedúcim Kancelárie Národnej rady SR.

Odvolanie štátneho tajomníka a vymenovanie jeho nástupcu navrhol kabinetu minister dopravy Ján Počiatek. Vymenovať Holáka za podpredsedu ÚVO navrhla predsedníčka úradu Zita Táborská.

Post podpredsedu na úrade bol pol roka voľný po odchode Tatiany Behrovej, ktorá sa neskôr stala poradkyňou ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre verejné obstarávanie. Vláda schválila aj návrh šéfky ÚVO a odvolala vedúcu služobného úradu Martu Budišovú. Oba návrhy boli do programu zasadnutia vlády zaradené dodatočne.

Holák môže využiť právnické vzdelanie

„Andrej Holák ma požiadal o uvoľnenie z funkcie, pretože na svojom novom pôsobisku môže naplno využiť svoje právnické vzdelanie. Želám mu veľa úspechov v jeho ďalšej profesionálnej kariére,“ povedal Počiatek.

Minister tvrdí, že pozná Stromčeka ako schopného manažéra s politickým mandátom strany Smer-SD na výkon tejto zodpovednej funkcie. „Očakávam od neho, že prispeje k rýchlejšej výstavbe a obnove dopravnej infraštruktúry, a ešte vyššej efektivite v rezorte dopravy,“ dodal Počiatek.

Stromček je absolventom Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. V minulosti zastával viaceré riadiace funkcie v súkromných spoločnostiach. Vedúcim Kancelárie Národnej rady SR bol v rokoch 2006 až 2010 a túto funkciu zastával aj v terajšom parlamente od roku 2012. V roku 2010 bol prvýkrát zvolený do parlamentu za Smer a svoj mandát obhájil aj vo voľbách v roku 2012, ale mandátu sa vzdal a prijal post vedúceho Kancelárie Národnej rady SR.

Holák bol vedúcim služobného úradu pri bývalom ministrovi dopravy Ľubomírovi Vážnom v prvej vláde Roberta Fica. Vedie okresnú organizáciu vládneho Smeru-SD v Bratislave III. Po prechode z ministerstva dopravy na ÚVO bude prichádzať do styku aj s tendrami v pôsobnosti rezortu.

KDH vidí konflikt záujmov

Predseda KDH Ján Figeľ v tom vidí konflikt záujmov a na tlačovej besede v stredu vyslovil počudovanie, prečo je personálna zmena potrebná práve teraz. „Aká je úloha pána Holáka na úrade? Pozametať?,“ pýta sa Figeľ.

KDH preto vyzvalo Táborskú, ktorá má právo navrhovať svojho podpredsedu, aby potvrdila svoju profesionalitu a nezávislosť. „Pán Holák stál za všetkými veľkými kauzami ministerstva dopravy v prvom i súčasnom období vlády Roberta Fica. Ak ho pani Táborská navrhne, tak sa profesionálne odpíše,“ vyhlásil Figeľ ešte predtým, ako vláda vymenovala Holáka za podpredsedu ÚVO.

Podľa Figeľa sa ÚVO prvý raz postavil proti záujmom mecenášov strany Smer, a to v tendri na modernizáciu dvanásťkilometrovej trate Zlatovce – Trenčianska Teplá. Úrad totiž nariadil, aby bola napriek podpisu zmluvy Železníc Slovenskej republiky so združením na čele s firmou TSS Grade celá súťaž znovu vyhodnotená. Železnice s tým nesúhlasili a podali na súde žalobu na preskúmanie rozhodnutia úradu.

TSS Grade sa zaviazala práce vykonať za 245 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Konkurenčná Skanska, ktorá bola dvakrát vylúčená, ponúkala modernizáciu za 201 mil. eur. Na trati už pokračujú stavebné práce. Úrad opäť posudzuje aj námietky vylúčených uchádzačov v tendri Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. (NDS) na výstavbu diaľnice D1 Hubová – Ivachnová. Popri tom rozhodol, aby NDS znovu vyhodnotila ponuky v tendri na výstavbu D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala.