Anna Bubeníková šéfuje dozornej rade bratislavskej burzy

13.8.2012

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Bývalá šéfka Fondu národného majetku (FNM) Anna Bubeníková, ktorá figuruje v kauze Gorila, má aj päť mesiacov po voľbách platenú funkciu od štátu, informoval v pondelok denník SME.

Ako ďalej uviedol, Bubeníková naďalej pracuje ako šéfka dozornej rady Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB), kde je FNM majoritným akcionárom.

Miesto Bubeníková získala ešte v čase, keď fond riadila. Vtedy ešte nemala nárok na odmenu v zmysle zákona o ochrane verejného záujmu.

„Po odvolaní z funkcie predsedníčky výkonného výboru fondu jej vznikol nárok na poberanie odmeny,“ povedal pre SME súčasný šéf FNM Branislav Bačík.

Výška odmeny nie je známa

Výšku odmeny fond odmietol zverejniť. Odkázal na vedenie burzy, ktoré na konci minulého týždňa napriek prísľubu na otázky denníku SME neodpovedalo.

Člen dozornej rady Xaver Gubáš tvrdí, že orgán riadne funguje, Bubeníková pravidelne chodí na zasadnutia a vedie ich.

„Naposledy sme sedeli myslím koncom júna, aj tam bola.“ Koľko je mesačná odmena za členstvo v rade, si Gubáš najskôr nevedel spomenúť. Napokon povedal, že asi 300 eur.

Gubáš je nominantom SaS, za minulej vlády bol poradcom exministra práce Jozefa Mihála.

Dokedy ešte bude Bubeníková vo funkcii, nie je známe. Vo fonde v súčasnosti prebieha výberové konanie na nových členov predstavenstva burzy.

Po ich schválení zvolajú valné zhromaždenie, kde prídu na rad aj personálne zmeny v dozornej rade.

Bubeníkovej poškodila Gorila

Z postu šéfky FNM Bubeníkovú odvolala ešte predchádzajúca vláda pre podozrenia z korupcie v kauze Gorila, čo Bubeníková odmieta. Z ničoho nebola ani obvinená.

V piatok sa Bubeníková vzdala funkcie člena Rady expertov pri Gréckom rozvojovom fonde, ktorý patrí pod Európsku komisiu. Nominoval ju tam bývalý minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).

Do júna Bubeníková šéfovala ešte aj dozornej rade Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. V máji jej skončilo členstvo v dozornej rade elektrizačnej prenosovej sústavy.

Mikloš za Bubeníkovou naďalej stojí, prekvapuje ho, že aj politikov SDKÚ pred týždňom prekvapila informácia o jej pozícii v rade expertov.

„Som prekvapený, že pre médiá je to téma a že sú prekvapené,“ povedal Mikloš vo štvrtok v rozhovore pre SME. Do funkcie ju Mikloš navrhol v čase, keď vedel, že figuruje v kauze Gorila.

Exminister trvá na tom, že prinajmenšom časť Gorily je nepravdivá.