Banky evidujú vyšší záujem o refinancovanie hypoték

5.3.2012

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Banky evidujú zvýšený záujem o refinancovanie hypoték.

„Tzv. banková turistika sa na trhu začala prejavovať najmä od jesene, kedy banky výraznejšie zvýhodnili svoje produkty na konsolidáciu úverov,“ povedala riaditeľka odboru Bývanie a mobilita ČSOB Dáša Polláková. Pri refinancovaní je podľa vedúcej oddelenia úverov VÚB banky Melindy Pékovej dôležité správne načasovanie. Je potrebné zohľadniť celkovú výhodnosť nielen z pohľadu úrokovej sadzby, ale napríklad aj nefinančných benefitov. Klienti by si zároveň mali všímať dodatočné náklady vo forme poplatkov.

VÚB banka poskytla v minulom roku viac ako 2 300 refinančných hypoték, čo medziročne predstavuje takmer 35-percentný nárast záujmu o refinancovanie. Objem vzrástol o 50 % a priemerná výška bola takmer 56 tis. eur. Každá piata hypotéka je v súčasnosti podľa Pékovej použitá na vyplatenie menej výhodného úveru z inej banky.

ČSOB vlani poskytla takmer 22 % hypoték na refinancovanie úverov z iných bánk. Poskytovanie hypoték na tento účel v porovnaní mesiacov január 2012 a január 2011 vzrástlo o 13 %. Poštová banka evidovala za minulý rok z poskytnutých hypoték približne 30 % na účel refinancovania.

Počet odchádzajúcich klientov banky veľmi nechcú komunikovať, pričom podľa nich ide o interné informácie. VÚB banka len skonštatovala, že ide o podstatne menšie číslo v porovnaní s prichádzajúcimi klientmi. „Pomer prichádzajúcich a odchádzajúcich klientov je v ČSOB dlhodobo na stabilnej úrovni,“ povedala Polláková z ČSOB. S cieľom vyjsť v ústrety a riešiť aktuálne potreby klientov ČSOB umožňuje po splnení určitých podmienok refinancovať hypotéku aj existujúcim klientom.