Banské výstuže exportujú do Turecka

20.12.2012

BRATISLAVA 20. decembra (WBN/PR) – Banská mechanizácia a elektrifikácia Nováky (BME), strojársky odštepný závod spoločnosti Hornonitrianske bane zamestnanecká, začal dnes 20.12. 2012 expedovať 50 kusov banskej mechanizovanej výstuže BMV 1Mi pre spoločnosť Soma Komur Isletmeleri, a.s. Turecko.

Strojársky závod sa dlhodobo uplatňuje s banskou technikou aj v zahraničí. Banská mechanizovaná výstuž radu BMV je vlastný výrobok, s ktorým sa banskí strojári dokázali presadiť na trhu nielen v minulosti, ale aj teraz. Hlavný dôvod prečo sa turecká banská spoločnosť rozhodla pre výrobcu z Hornonitrianskych baní zamestnanecká, a.s., je, že výstuž nielen vyrába, ale ju aj využíva na pracoviskách svojich ťažobných úsekov. Tým je zabezpečená jej technická vyspelosť, sústavná inovácia a prevádzková spoľahlivosť.

Tureckí partneri už majú skúsenosti s našou výstužou, pretože v roku 2007 vyexpedovali banskí strojári 44 ks mechanizovaných výstuží pre spoločnosť Park Teknik prevádzkujúcu hnedouhoľnú baňu. Odborníci z Hornonitrianskych baní Prievidza navyše poskytli odbornú pomoc pri montáži a nábehu komplexne mechanizovaného stenového porubu do prevádzky.

Po rokovaniach v auguste tohto roku bol kontrakt dohodnutý za náročných podmienok, najmä v oblasti kvality výroby. Na prianie zákazníka boli na výstuži vykonané technické úpravy zlepšujúce jej prevádzkové vlastnosti. Výroba výstuže mala byť podľa zmluvy ukončená do 13. marca 2013. Strojári dokázali skrátiť požadovaný termín dodávky výstuže a expedovať začali ešte pred vianočnými sviatkami.

Z regiónu hornej Nitry, z Novák poputuje náklad s hmotnosťou 815 ton, ktorý zaplní 17 železničných vagónov, na vzdialenosť približne 2 000 km. Kvôli výluke železničného mostu v Istanbule bude na prepravu využitá kombinovaná doprava, čo znamená že v tureckom Halkali sa budú výstuže prekladať na kamióny, ktoré ich dovezú na miesto určenia do hnedouhoľnej bane pri meste Soma.

Investície do technologického vybavenia strojárskeho závodu BME Nováky sa postupne prejavujú vo zvyšovaní objemu výroby, zvyšovaní výnosov a zvládnutí výroby, kde sa vyžaduje podstatne vyššia presnosť.

Dlhodobým cieľom spoločnosti je kvalita výrobkov a poskytovaných služieb. V tomto duchu sa nesie neustále zlepšovanie systému manažérstva kvality s orientáciou na spokojnosť zákazníka a udržanie si korektných partnerských vzťahov s dodávateľmi aj zákazníkmi.