Ako predísť krádeži auta

Auto vám môžu ukradnúť za menej ako 60 sekúnd a väčšina z ukradnutých vozidiel sa k pôvodnému majiteľovi už nikdy nevráti.  V roku 2012 ich bolo na Slovensku odcudzených 1717, z čoho sa polícii podarilo vyriešiť len 21 % prípadov. Zabrániť zlodejom ukradnúť práve vaše auto nemusí byť až také náročné. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel.

1. Vyberte si dobre osvetlené miesto

Či už parkujete svoje auto na ulici, alebo vo verejných garážach, dbajte pri výbere na osvetlené miesto. Parkujte pod pouličným osvetlením, alebo v garážach blízko bezpečnostných svetiel. Zlodej si tak nevyberie vaše auto, pretože by zvyšoval riziko, že ho pri kradnutí niekto uvidí..

2. Neparkujte pri východoch z parkovísk a garáží

Zlodeji najradšej kradnú autá blízko východov z garáží a verejných parkovísk. pretože majú kratšiu únikovú cestu. Parkujte v strede radu zaparkovaných áut , v čo najfrekventovanejšej oblasti a čo najďalej od východov z verejných garáží. Uistite sa, že vaše auto splýva s ostatnými.

3. Zaplaťte si za strážené parkovisko

Strážené parkovisko, sledované súkromnou bezpečnostnou službou stojí síce peniaze, avšak zlodeji ich obchádzajú a hľadajú autá, ktoré nikto nestráži. Parkujte teda na takýchto strážených parkoviskách a najlepšie na miestach, ktoré sú neustále pod dohľadom strážnikov.

4. Vyberte si auto, ktoré sa nekradne

Autá sa kradnú aj podľa značky a typu. Je to zapríčinené jednak slabými zabezpečeniami pri lacnejších autách a tiež exkluzivitou a cenou drahých áut. Najčastejšie sa už tradične kradnú „Škodovky“, nasledujú Volkswageny a BMW. Najpopulárnejším autom u zlodejov je na Slovensku Škoda Octavia.

5. Investujte do zabezpečovacích a poplašných systémov

V prípade, že ste ho nedostali vo výbave, nechajte si nainštalovať do auta alarm a iné bezpečnostné zariadenia. Alarm okamžite upozorní na prítomnosť zlodeja a iné zabezpečenia mu znemožnia, alebo aspoň skomplikujú prácu. Nekupujte "lacné a dobré" zariadenia, poraďte sa u profesionálov.

Odborníci na bezpečnosť odporúčajú kombinovať mechanické zabezpečenie vozidla s elektronickým, pretože ich prekonanie zlodejov zdrží. V prípade mechanického zabezpečenia je vhodný niektorý typ pevne spojený s vozidlom, napr. blokovanie rýchlostnej páky alebo volantu. Automatická prevodovka je tiež dobrým mechanickým zabezpečením. 

6. Nenechávajte v aute kľúče, ani doklady

Nikdy nenechávajte náhradné kľúče, ani technický preukaz v aute. Uľahčili by ste totiž zlodejom prácu. Znižujete tiež čas, ktorý potrebuje zlodej, aby dostal auto z krajiny. Poisťovne sa k tomu stavajú nekompromisne. Ak vám s autom ukradnú aj technický preukaz alebo kľúče, môžu krátiť poistné plnenie o 10 – 50%.

7. Nenechávajte v aute cennosti na očiach

Mobilné telefóny, foťáky, notebooky, hodinky, GPS navigácie a podobné cennosti sú pre zlodejov veľkým lákadlom. Ak ich už musíte v aute nechať, v žiadnom prípade ich nevystavujte okoloidúcim na oči. Schovajte ich do priehradky pred spolujazdcom, do kufra, alebo ich aspoň niečím prikryte.

8. Chráňte dôležité informácie

V žiadnom prípade nenechávajte dokumenty s osobnými údajmi, či už vašimi, alebo cudzími pohodené na sedadle. Je to ďalší  argument, prečo vykradnúť práve vaše auto. Chráňte svoje tajomstvá a nedávajte zlodejom dôvod a príležitosť ich zneužiť.

Iste, spomínané pravidlá vás pred zlodejmi úplne neochránia, avšak znižujú šancu, že budete mať na svoje auto len kopec spomienok. Na zníženie následkov krádeže, alebo vandalizmu slúži aj havarijné poistenie. To je dnes už povinnou výbavou hlavne nových a drahých áut.

Martin Šimko, autor článku
Martin Šimko

Autor je marketingový riaditeľ maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting, s. r. o. Pracuje ako projektový manažér internetových stránok o poistení a riešení online poistenia.

Zobraziť články >