Bezpečná jeseň na cestách

Babie leto sa pomaly skončí a každý motorista by sa mal pripraviť na zmenené podmienky na cestách. Dni sa skracujú, jelenia ruja je v plnom prúde a čoraz častejšie ranné hmly môžu spôsobiť nepríjemnosti a komplikácie, ktoré rozhodne neradno podceňovať.

Motorista na jeseň by mal zohľadniť najmä tieto okolnosti a opatrenia:

  • Skontrolujte si každý deň, či vám poriadne fungujú všetky svetlá. Dôležité je dobre vidieť, ale aj byť videný ostatnými účastníkmi cestnej premávky. Osobitne sa zamerajte na hmlové svetlá.
  • Odborníci tvrdia, že motorista by mal raz za čas vymeniť stierače za nové. Len stopercentne fungujúce stierače umožňujú dobrý výhľad pred seba.
  • Buďte opatrný(á) pri jazde za zníženej viditeľnosti – v hmle, pri mrholení, skoro ráno alebo keď sa zmráka, prípadne keď pôsobia viaceré faktory súčasne. Vždy pomôže spomaliť a prispôsobiť spôsob jazdy týmto zhoršeným podmienkam. V súvislosti s horšou viditeľnosťou dávajte osobitný pozor na cyklistov a chodcov, ktorí často nie sú vybavení reflexnými prvkami na oblečení.
  • Na jeseň sa obyčajne zvyšuje nebezpečenstvo šmyku. Padá lístie zo stromov, ktoré spolu s vlhkým povrchom vozovky a blatom vytvára nebezpečné úseky. Opäť pomôže spomaliť a dodržiavať bezpečnú vzdialenosť za vozidlom pred sebou.
  • Na jeseň je divá zver mimoriadne aktívna. Práve vrcholí jelenia ruja, približne do polovice októbra môžeme rátať s rizikom výskytu čriedy vysokej zveri prakticky kdekoľvek. Srnčia a diviačia zver migruje za potravou a vodou, pričom často ich prirodzené trasy pretínajú vozovku alebo dokonca diaľnicu. Zrážka s jeleňom, diviakom alebo medveďom môže spôsobiť tragédiu v podobe vážnych zranení a škodách na majetku. Keď zrazíte a usmrtíte srnu, musíte zabezpečiť miesto nehody a zavolať políciu, tá privolá miestnych poľovníkov. Nesmiete s mŕtvou zverou manipulovať, pretože by ste mohli byť obvinený(á) z trestného činu pytliactva.
  • Nielen na jeseň, ale počas celého roka dodržiavajte dopravné predpisy a bezpečnostné pravidlá – pred naštartovaním vozidla sa pripútajte a dozrite na pripútanie všetkých spolucestujúcich, prispôsobujte rýchlosť a spôsob jazdy stavu a kvalite cesty a buďte ohľaduplní voči svojmu okoliu.
  • Naplánujte si výmenu letných pneumatík za zimné a objednajte si čas v pneuservise, aby ste sa vyhli náporu po napadnutí prvého snehu, keď sa väčšina motoristov spamätá. Platí pravidlo, že keď teplota vzduchu klesne dlhodobo pod 7 °C, je čas na „prezutie“ auta. Viac o pneumatikách a bezpečnosti nájdete tu.
  • Prvé ranné mrazy by vám mali byť signálom aj na výmenu kvapaliny v ostrekovači – už nemusíte riešiť hmyz na čelnom skle, ale zimnú nemrznúcu zmes.

Auto v jeseni

Opatrnosti nikdy nie je nazvyš. Bezpečnosť a pohodu na ceste môžete výrazne zvýšiť uplatňovaním uvedených zásad. K samozrejmej výbave auta patrí aj povinné zmluvné poistenie (PZP), havarijné poistenie, prípadne úrazové poistenie sedadiel vo vozidle. Skontrolujte si, či náhodou nie ste v omeškaní s platením poistného. V prípade otázok nám zavolajte na 0948 117 707.

Peter Šimko, autor článku
Peter Šimko

Autor článku je šéfredaktorom portálu Poistenie.sk, pôsobí v oblasti poisťovacieho obchodu od roku 1984. V súčasnosti je výkonným riaditeľom maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting. Hrá hokej a rád cestuje.

Zobraziť články >