Fajčením 24 natvrdo

Tento príbeh má neistý pôvod a je možné, že nie je úplne pravdivý. Každopádne je to vtipná historka, ktorá odrádza od špekulácií s poistkami a americkým právnym systémom. V Amerike je možné všetko a ľudská vynaliezavosť nemá hraníc. Dôkazom je aj muž zo Severnej Karolíny, ktorý si kúpil veľmi vzácnu a nesmierne drahú krabicu  dvadsiatich štyroch cigár. Ako pri každom cennom majetku, prvé, čo nášho hrdinu napadlo, bolo zakúpený majetok dobre poistiť, okrem iného, aj proti požiaru. Po zaplatení prvej poistnej splátky sa pustil do užívania tejto drahej zábavky. Akonáhle dofajčil poslednú cigaru, vyplnil formulár a oznámil poistnú udalosť.

Poisťovni tvrdil, že mu majetok zhorel pri opakovaných malých požiaroch. Poisťovňa odmietla klientovi zaplatiť aj napriek jeho tvrdeniu, že cigary užíval bežným spôsobom. Muž poisťovňu zažaloval a vyhral! Sudca svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že v poistných podmienkach nie je nikde uvedené, aký požiar je neprijateľný.

Poisťovňa musela zaplatiť náhradu škody za vzácne fajčivo vo výške 15 000 amerických dolárov. Náš hrdina si však peniaze dlho neužil. Akonáhle skončil súd, poisťovňa obvinila svojho klienta z 24-násobného podpaľačstva. Jeho vlastné výpovede z predchádzajúceho prípadu ho paradoxne usvedčili a bol usvedčený z úmyselného podpálenia svojho poisteného majetku. Američan bol nakoniec odsúdený na 24 po sebe idúcich nepodmienečných ročných trestov (24 natvrdo).

Martin Šimko, autor článku
Martin Šimko

Autor je marketingový riaditeľ maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting, s. r. o. Pracuje ako projektový manažér internetových stránok o poistení a riešení online poistenia.

Zobraziť články >