Jarné prázdniny na lyžovačke v zahraničí

O chvíľu začínajú jarné prázdniny a mnohí z Vás sa chystajú s rodinou do Álp. Od pondelka 20. februára 2017 patrí týždeň deťom z Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja, od 27. februára pôjdu oddychovať školáci z Banskobystrického, Trenčianskeho a Žilinského kraja a nakoniec týždeň od 6. marca patrí deťom z východného Slovenska, čiže z Košického a Prešovského kraja.

Cestovanie do hôr a samotné vykonávanie zimných športov je spojené s mnohými nebezpečenstvami, pričom niektoré pravidlá súvisiace s bezpečnosťou platia rovnako na Slovensku, pozrite tu. Sú však rizikové faktory, ktoré by ste mohli zohľadniť pri ceste na lyžovačku do zahraničia.

  • Uzavrite cestovné poistenie na lyžovačku. Dajte pozor, aby poistka zahŕňala aj zimné športy. Ak chcete robiť skialpinizmus alebo pohybovať sa mimo vyznačených tratí, presvedčte sa, či poistné podmienky náhodou neobsahujú výluku na túto činnosť.
  • Ak sa plánujete „túlať“ po horách, pripoistite si zachraňovacie náklady, nie všetky produkty cestovného poistenia toto riziko kryjú. Keď sa náhodou stratíte a budú vás hľadať, taká pátracia akcia môže vyjsť pekne draho. Cena letovej hodiny slušného vrtuľníka sa pohybuje od 3 000 až 4 000 €.
  • Vezmite si so sebou aj európsky preukaz zdravotného poistenia z vašej zdravotnej poisťovne. Komerčné cestovné poistenie a európsky preukaz sa môžu vhodne dopĺňať, pokiaľ cestujete lyžovať či snowboardovať do krajín Európskej únie, Lichtenštajska, Švajčiarska alebo do Nórska (platí aj na Islande a v Srbsku).
  • Skontrolujte si, akú vysokú poistnú sumu, čiže limit poistného plnenia obsahuje pripoistenie zodpovednosti za škodu. Keď na lyžovačke spôsobíte zrážku s iným lyžiarom a dôjde k vážnej zdravotnej ujme, nároky na náhradu škody poškodeného voči vám môžu dosahovať desiatky aj stovky tisíc eur. Zdravie a život sa cenia v západných štátoch rádovo omnoho vyššie ako u nás, čo súvisí s vyšším právnym vedomím a dobre fungujúcim právnym systémom. V prípade škody spôsobenej inému môžete využiť okrem pripoistenia zodpovednosti v rámci cestovného poistenia aj poistku občianskej zodpovednosti, ktorú máte pravdepodobne pridanú v balíku s poistením domácnosti. Opäť platí, skontrolujte si, či je tam dostatočné krytie.
  • Skontrolujte si, či máte so sebou lekárničku, zelenú kartu o povinnom zmluvnom poistení. Väčšina ľudí cestuje na lyžovačku do Álp vlastným autom. Odporúčame uzavrieť aj havarijné poistenie motorového vozidla, ktoré už dnes nie je veľmi drahé, vieme vybrať z viacerých poisťovní. Tu je mimoriadne dôležitá kvalita asistenčných služieb. Dopredu si pozrite, na čo všetko máte nárok a asistenčnú kartičku si tiež pribaľte, aby ste vedeli svoje číslo poistky a telefónne číslo asistenčnej služby. Dobrá asistenčná služba pokrýva v slušnom rozsahu nielen problémy v prípade havárie, ale aj poruchy vozidla, ide o tzv. technickú asistenciu.
  • Idete na dovolenku, nemali by ste preto zabudnúť ani na poistenie domácnosti. Ak nemáte poriadny bezpečnostný zámok, kúpte si ho a namontujte, prípadne aj elektronickú zabezpečovaciu signalizáciu. Povedzte susedom, že odchádzate, nech vedia, že ste preč. Nechajte niekomu dôveryhodnému kľúče od bytu alebo domu (príbuzní, priatelia) pre prípad nejakej nepredvídanej situácie. Neoznamujte svoju neprítomnosť na sociálnych sieťach, pochváľte sa radšej až po návrate z lyžovačky.
Peter Šimko, autor článku
Peter Šimko

Autor článku je šéfredaktorom portálu Poistenie.sk, pôsobí v oblasti poisťovacieho obchodu od roku 1984. V súčasnosti je výkonným riaditeľom maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting. Hrá hokej a rád cestuje.

Zobraziť články >