Kde sa tento rok Slováci na dovolenku (ne)chystajú

Na letnú dovolenku sa tento rok nechystá jedna tretina Slovákov. Ak sa však na ňu už vyberieme, sme ochotní investovať viac ako naši západní susedia Česi. Napriek tomu si kvôli oddychu nechceme požičiavať. Tieto výsledky vyplynuli z medzinárodného prieskumu spoločnosti Profi Credit. Naše dovolenkové zvyklosti sa oproti minulým rokom zmenili. Dôvodom je terorizmus, epidémie aj veľké športové podujatia.

Plány sme menili aj vlani

Podľa výsledkov prieskumu Eurobarometra uverejnených v marci tohto roku sa rozhodlo až 28% Európanov zmeniť svoje plány na tohtoročnú dovolenku. Dôvody sú rôzne – utečenecké vlny, terorizmus, spoločenská a politická nestabilita a v menšej miere aj kriminalita, nákazy či pohromy. Slováci menia svoje plány dokonca viac ako je Európsky priemer. Mimo európskej únie sa chystá stráviť dovolenku iba 10% dovolenkujúcich našincov.

Turecko či Egypt menej atraktívne ako v minulosti

Najväčší pokles predaja zaznamenali zájazdy do Tuniska a Egypta. Za nebezpečné je považované aj Turecko. Grécko sa pre nás naopak stalo obľúbenejším ako vlani, zo 16% predaja stúplo na 20,4%. U Slovákov – dovolenkárov taktiež stúpol záujem o Európske destinácie ako sú Taliansko či Španielsko. Česi sa pravdepodobne najviac obávajú dovolenky v Turecku a naopak najviac obľúbený je pre nich Jadran, čo platí pre Európanov všeobecne. Zaujímavosťou je porovnanie dovoleniek v Česku a na Slovensku.  Na Slovensko sa v lete chystá zavítať každý štvrtý Čech, do Česka však len každý 10. Slovák. Špeciálnou tohtoročnou destináciou je Francúzsko, a to z dôvodu majstrovstiev Európy vo futbale konajúcich sa už v júni.

Dovolenkové hrozby

Ako už bolo spomenuté, výber dovolenky u nás môže ovplyvniť množstvo faktorov. Okrem spomenutých hrozieb či nebezpečenstiev, sú to aj rôzne odporúčania. Prieskum ukázal, že okrem osobnej skúsenosti dáme najviac na radu známeho (46%) a na odporúčania cestovateľov uverejnených na webových stránkach (23%). Naopak najmenej dôverujeme plateným prospektom a reklame v rozhlase, televízii či novinách.
[modal_offer text=“Vyberte si najvýhodnejšiu ponuku cestovného poistenia!“ button_text=“Porovnať ponuky“ button_link=“https://www.poistenie.sk/cestovne“]

Služby kancelárií aj cestovného poistenia pre každý prípad

Vzhľadom na napätú situáciu vo svete niektoré cestovné kancelárie pripravili pre svojich zákazníkov špeciálnu akciu, ktorá spočíva v možnosti výmeny pobytu. V niektorých kanceláriách je služba platná najneskôr 30 dní pred odchodom, inde dokonca 10 dní. V prípade neočakávaných udalostí si po zakúpení svojej dovolenky  môžete zaobstarať poistenie storna. To kryje základné storno poplatky spôsobené úrazom, smrťou blízkeho, zistením tehotenstva a iné. Okrem toho však existujú aj rozšírenia, týkajúce sa napríklad výpovede z práce, zamietnutia víz, podanie návrhu na rozvod a dokonca aj zmeškania dopravného prostriedku z dôvodu nehody.

Ľubomíra Ivanková, autor článku
Ľubomíra Ivanková

Autorka je študentkou masmediálnych štúdií na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Venuje sa písaniu článkov rôzneho druhu pre portál poistenie.sk, a aj pre iné portály, blogy či periodiká.

Zobraziť články >