Najväčšie prírodné katastrofy v roku 2012

Hurikány, tornáda, ničivé búrky, ale aj sucho spôsobovalo v roku 2012 najčastejšie problémy v USA. Na najbohatšiu krajinu sveta dokonca pripadá až 67% všetkých svetových katastrofických škôd v minulom roku. Výška všetkých škôd po prírodných katastrofách v minulom roku je 160 miliárd USD. 

Z minulosti vieme, že väčšina majetku, zničeného alebo poškodeného prírodnými katastrofami nie je poistená, v minulom roku však až 90% poistených škôd pripadá na USA. Súvisí to s javom, že čím vyspelejšia je krajina, tým je vyššia prepoistenosť majetku, a naopak, keď je krajina chudobná, ľudia si svoje majetky nepoisťujú a prichádzajú o všetko. 

5 najväčších prírodných katastrof v roku 2012
Dátum Krajina / región Udalosť Počet obetí Súčet škôd v mld. USD Poistené škody v mld. USD
24.-31.10.2012 USA, Karibik Hurikán Sandy 210 50 25 
jún-sept. 2012 USA Sucho 20 17
20. a 29.5.2012 Taliansko Zemetrasenie 18 16 1,6
21.-24.7.2012 Čína Záplavy 151 8 1,8
2.-4.3.2012 USA Búrky, tornáda 41 5 2,5

Zdroj: Munich Re

Hurikán Sandy

Nad všetkými živelnými udalosťami suverénne kraľuje Hurikán Sandy, ktorý sa koncom októbra prehnal Novým Anglickom, najmä oblasťou New York City a ničil všetko, čo mu stálo v ceste. Spôsobil rozsiahle záplavy, zosuvy pôdy v Atlantic City a výpadky elektrického prúdu, čím úplne vyradil z činnosti veľké mestá na východnom pobreží. 29. októbra maximálna rýchlosť vetra dosiahla 150 km/h a búrka zasiahla oblasť širokú 1800 km, čo je jedenapolkrát také územie ako Texas.

 

 

V oblasti medzi New Jersey a Massachussetts vystúpila hladina oceánu v priemere o 3 metre, pričom napr. v Battery parku na južnom cípe Manhattanu, odkiaľ normálne štartujú vyhliadkové lode na turistickú plavbu popod Brooklynský most a okolo Sochy slobody, vystúpila hladina až o 4,3 metra. Boli zaplavené aj niektoré tunely newyorského metra, spájajúce ostrov Manhattan s inými mestskými časťami New York City, čo sa stalo prvýkrát za 100 rokov.

Prvé odhady škôd hovoria o 50 miliardách USD len v USA, pričom poistené škody sa ešte stále počítajú a dosahujú zatiaľ asi 25 miliárd USD. predtým, ako Sandy naplno zasiahol USA, sa prehnal Karibikom, kde spôsobil 210 obetí na ľudských životoch, z toho poistené škody boli za 100 miliónov USD. Na Haiti, Jamajke a na Kube prišlo o život 80 ľudí. Búrka skončila v Kanade, kde tiež zanechala za sebou škody za 100 miliónov USD.

Historicky najväčšie sucho v USA

Na druhom mieste medzi najväčšími prírodnými katastrofami sveta v roku 2012 je extrémne sucho, ktoré postihlo väčšinu poľnohospodárskeho územia USA. Boli sme na jeseň s manželkou v Amerike a naskytol sa nám smutný pohľad na vysušené rozsiahle lány kukurice a sóje na stredozápade, najmä v štátoch Wisconsin, Iowa, Minesota, Južná Dakota a v ďalších. Úroda kukurice nestála za nič. Od začiatku meraní v roku 1895 išlo o najsuchší rok a straty farmárov sa vyšplhali na 20 miliárd USD, pričom obvyklé ročné straty sa pohybujú v iných rokoch okolo 9 miliárd USD. Asi 15 až 17 miliárd je poistených a bude kompenzovaných z verejno-súkromného programu poistenia poľnohospodárskych plodín, čo je najväčšie poistné plnenie z tohto programu v histórii.

Prírodné katastrofy vo svete v roku 2012

Zdroj: Munich Re

Zemetrasenie v Taliansku

V talianskej provincii Emilia Romagna bolo v období od mája do júla zaznamenané chvenie zemského povrchu. Dve zemetrasenia z 20. a 29. mája 2012 s epicentrom východne od Modeny  a silou 5,9 a 5,8 stupňa MCS vyrobili "najdrahšiu" katastrofickú škodu minulého roku v Európe. Mnoho budov, vrátane historických pamiatok a mnoho menších podnikov bolo zničených. Celkové škody sa odhadujú na 16 miliárd USD, z toho poistených bolo asi 1,6 miliardy USD.

 

 

Ničivé búrky a tornáda v USA

Významné škody v USA spôsobili tiež tornáda, vyskytovali sa najmä v jarnom období. Najťažší úder prírody v podobe tornáda dopadol na štát Tennessee v dňoch 2. až 4. marca 2012. Súčet škôd bol vyrátaný na 5 miliárd USD, z nich polovica bola poistená. 

Následky tornáda v Tennessee, USA

Najviac mŕtvych bolo na Filipínach

V decembri Tajfún Bopha zabil viac ako 1000 ľudí na Filipínach a veľa ľudí je stále nezvestných. Penetrácia životného a úrazového poistenia v tejto oblasti sveta je však taká nízka, že poisťovne a zaisťovne v dôsledku tejto katastrofickej udalosti neutrpeli žiadne väčšie straty. Začiatkom roka bolo zaznamenaných 530 mŕtvych vo východnej Európe v dôsledku mrazivej vlny. Septembrové povodne v Pakistane si vyžiadali 455 obetí, od júla do októbra zahynulo v Nigérii pri záplavách 431 ľudí. 11.8.2012 po ničivom zemetrasení v Iráne zahynulo 306 ľudí.

Rok 2012 bol menej škodový ako iné roky

Svetové poisťovne a zaisťovne v roku 2012 zaznamenali celkovo menej škôd a menšie straty ako v predchádzajúcom roku 2011, ten bol, naopak, rekordný. Živelné pohromy v ázijsko-tichomorskom regióne zďaleka nedosahovali parametre obrovských rozmerov, ako to bolo v predchádzajúcom roku po ničivom zemetrasení a následnej vlne cunami v Japonsku, pri záplavách v Thajsku alebo pri zemetrasení na Novom Zélande. Počet obetí nedosiahol našťastie ani desatinu počtu mŕtvych z predchádzajúceho roku. Keby nebolo Hurikánu Sandy, išlo by o najpokojnejší rok v novodobej histórii, odkedy sa zaznamenávajú a vyhodnocujú katastrofy.

Peter Šimko, autor článku
Peter Šimko

Autor článku je šéfredaktorom portálu Poistenie.sk, pôsobí v oblasti poisťovacieho obchodu od roku 1984. V súčasnosti je výkonným riaditeľom maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting. Hrá hokej a rád cestuje.

Zobraziť články >