Neomylný, Nezničiteľný a Neporaziteľný

#všeobecné 11.4.2014

Existuje tisíc dôvodov, prečo by sa mal človek poistiť a rovnako sú aj názory, že poistenie je zbytočné a slúži len na ťahanie finančných prostriedkov od dôverčivých zákazníkov. Medzi poistnými potrebami klienta a argumentami proti poisteniu by mala nastať rovnováha, aby poistník nekupoval zbytočné krytie, prípadne aby nepreplácal nad svoje finančné možnosti. Najčastejšie námietky proti poisteniu vznášajú traja králi medzi pochybovačmi – Neomylný, Nezničiteľný a Neporaziteľný.

Som Neomylný

Remeselník, čo 15 rokov úspešne vykonáva svoju živnosť, si môže myslieť, že je neomylný, pretože všetci chvália jeho robotu, má vybudované veľmi dobré meno, preto si myslí, že žiadnu poistku nepotrebuje, veď doteraz nikdy škodu nespôsobil. Dáva si predsa pozor.

Jedného dňa sa však zrúti sádrokartónový podhľad v značkovom autosalóne, na výstavbe ktorého sa podieľal, poškodí  4 nové vozidlá a ťažko zraní predavača. Zistí sa, že šichník (pomocník) majstrovi kedysi namiešal príliš riedku maltu. Škodu na vozidlách vyčíslili na 18 000 €, liečebné náklady – hospitalizáciu a operáciu chrbtice zamestnanca, bolestné a nemocenské dávky počas práceneschopnosti 25 500 €, prerušenie prevádzky autosalónu následkom škody – fixné náklady a ušlý zisk 42 000 €, posudky, expertízy, právne náklady 3 800 €, spolu 89 300 €.

Živnostník podľa zákona jednoznačne zodpovedá za spôsobenú škodu a ručí za ňu celým svojím majetkom, teraz môže predať vlastný dom, aby škodu nahradil, pritom za 2 alebo 3 stovky ročne si mohol svoju neomylnosť poistiť.

Som Nezničiteľný

Väčšina ľudí verí, že sa im nemôže stať úraz (neplánujú sa uraziť), nikdy neochorejú a tobôž nemôžu umrieť predčasne. Veď doteraz sa im nič vážne nestalo a ani nepredpokladajú problémy. Sú nezničiteľní.

Smrť prichádza ako nepozvaný hosť

Keď je niekto slobodný, bez záväzkov a dlžôb, životné poistenie ani veľmi nepotrebuje, nemá koho a čo zabezpečovať. Keď však lozí po skalách alebo skáče s padákom, či len rekreačne hrá trikrát za týždeň hokej, mohol by uvažovať o úrazovom poistení, aby skrze poistku pokryl svoje prípadné straty na zárobku počas liečenia úrazu.

A to ešte treba zvážiť povolanie s ohľadom na možnosť pracovať aj s drobným úrazom. Keď niekto pracuje ako programátor a robí doma na voľnej nohe (v Bratislave by povedali freelancer), môže vytvárať HDP aj so zlomenou nohou. Taký človek by si mal poistiť len vážnejšie úrazy, po ktorých bude ležať v nemocnici bez možnosti práce s počítačom.

Naopak, ženatý baník so štyrmi malými deťmi a hypotékou na krku by sa mal poistiť aj trikrát, proti smrti, chorobe, úrazu, invalidite a všetkému možnému.

Mimochodom, podľa štatistík poisťovní sa najviac úrazov stane doma, vo vlastnej domácnosti, nie v práci ani pri športe.

Som Neporaziteľný

Poznal som viacero ľudí, ktorí si o sebe mysleli, že sú „za vodou“ – vybudovali si prosperujúce firmy s desiatkami zamestnancov, zákazky sa im sypali akoby nič, prišla kríza, zvyšovanie daní a odvodov, v dôsledku čoho skrachovali. A nadôvažok ešte aj ochoreli.

Práca za jedlo

Nechcem nikoho strašiť, len pripomínam, aká pominuteľná môže byť prosperita a tzv. „železné zdravie“. Mnohí z týchto ľudí boli kedysi mimoriadne sebavedomí a právom hrdí na svoje úspechy a o životnom poistení nechceli ani počuť, posmievali sa poisťovákom a tvrdili o sebe, že sú finančne neporaziteľní a fyzicky nezničiteľní.

Jasné, že k zabezpečeniu blahobytu si potrebuje človek predovšetkým vybudovať majetok, ale naši ľudia ešte stále nemajú toľko skúsenosti s ekonomickými cyklami, pretože kapitalizmus je u nás veľmi mladý. Ľudia si nechávajú príliš veľa rizika na vlastný vrub, namiesto toho by si mohli toho viac poistiť, a tým preniesť riziká na poisťovňu. Oproti ekonomicky najvyspelejším štátom u nás ľudia málo sporia na dôchodok, mali by viac myslieť na striebornú budúcnosť.

Môžete skrachovať, účty vám zablokujú zo všetkých štyroch svetových strán, ale na dôchodkové úspory alebo životnú poistku vám nikto siahnuť nemôže. 

Peter Šimko, autor článku
Peter Šimko

Autor článku je šéfredaktorom portálu Poistenie.sk, pôsobí v oblasti poisťovacieho obchodu od roku 1984. V súčasnosti je výkonným riaditeľom maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting. Hrá hokej a rád cestuje.

Zobraziť články >