Nepodliehajte panike, poistení budete aj vo vesmíre

Dotknúť sa hviezd, vidieť planétu Zem z oveľa väčšej diaľky ako len z vtáčej perspektívy, už nie je možnosťou len „vyvolených“ astronautov. Už čoskoro sa vesmírny priestor otvorí každému z nás. Avšak zlaté pravidlo, že nič nie je zadarmo, platí aj vo vesmíre. Neskreslený pohľad na Zem Vás bude stáť 200 000 USD. Vysnená cesta do vesmíru sa netýka len dnešných bohatých, entuziasticky naladených ľudí, ochotných zaplatiť obrovské sumy peňazí. Táto myšlienka skrsla v hlave americkému biznismenovi Dennisovi Titovi už v roku 2001. Tento miliardár zaplatil Rusom 20 miliónov dolárov, aby ho vzali na vesmírnu stanicu ISS. Podobne bol na tom aj Juhoafričan Mark Shuttleworth, ktorý sa odvážil vzlietnuť na rakete Sojuz. Takisto len čo zaplatil „nemalú“ čiastku peňazí.

Richard Branson a jeho sen

A ako sa bude lietať už tento rok? Nemusíte sa báť žiadnych ruských lodí ani rakiet. Celú túto vesmírnu parádu organizuje spoločnosť Virgin Galactic. Spoločnosť vznikla v roku 2004. Zakladateľ a britský magnát Richard Branson odštartoval tento projekt s Paulom Allenom, spoluzakladateľom Microsoftu, ktorý do projektu zafinancoval 26 miliónov USD. Loď Enterprise, ktorá svojich pasažierov vynesie do vesmírneho priestoru, asi prekoná vaše očakávania v porovnaní so slávnym Star Trekom. Enterprise je malá vesmírna loď. Namiesto posádky 400 ľudí vynesie len 6 pasažierov a dvoch pilotov.

Richard Branson, vpravo

Zdroj: Virgin Galactic

200 000 dolárov za 6 minút vesmírneho divadla?

Mnohých z vás asi zaujíma, čo sa počas hviezdneho letu bude diať v lodi a ako táto loď vyzerá. Loď Enterprise bude vynesená do výšky 15,3 km nad zemou dvomi malými lietadlami White Knight One a White Knight Two, medzi ktorými bude Enterprise pripevnená. Rozpätie krídel oboch „rytierov“ je 43 m, a dĺžka trupu 24 metrov. Ako sme spomenuli, samotná loď Enterprise je maličká. Rozpätie krídel má len 12,8 metra a dĺžku trupu 3,7 metra. Zaujímavé je, že rozpätie krídel White Knight je o niečo menšie ako má velikán Boeing 747. Od výšky 15,3 km sa loď odpojí a do priestoru vyletí na vlastný raketový pohon rýchlosťou 4000 km/h minimálne do výšky 110 km. Čo sa šiestich pasažierov týka, okrem nulovej gravitácie, ktorú zažijú po dva a pol hodinovom lete, budú našu Zem obdivovať z okrúhlych otvorov zo špeciálneho skla, umiestnených v okolí celej kabíny. Samotná kabína je veľmi stiesnená, má šírku neuveriteľných 2,3 metra. Pasažieri však nebudú o nič ukrátení. Sedadlá budú sklápacie, pre väčší komfort cestujúcich. Honba za výhľadom, doslova z prvého radu vesmíru, si pýta kráľovské výkupné. Už teraz na let čakajú nedočkaví astronauti – amatéri, pripravení byť ľahší o 200 000 USD. Viac ako 85 000 záujemcov zo 125 krajín už zaregistrovalo svoj záujem stať sa astronautom na www.virgingalactic.com. Celková prijatá záloha spoločnosti pre vesmírne lety sa vyšplhala na 40 miliónov USD.

Podobné Star Treku?

Pasažieri sa budú pomaly vznášať v kabíne, v ktorej budú zasklené okrúhle otvory, aby sa mohli popozerať na našu Zem. Po šiestich minútach tejto exkluzívnej zábavy sa stav beztiaže ukončí. zemská príťažlivosť pritiahne loď. Stav beztiaže potrvá len 6 minút.

Kto ma poistí?

Podľa odhadov agentúry ISTA, v roku 2015 sa zorganizuje približne 50 000 komerčných letov do vesmíru, čo znamená 300 turistov ročne. Poistný program SpaceCo od Allianz bude celkovo zahŕňať poistenie storno poplatkov, batožiny a nehody. Poistenie proti stúpajúcej cene paliva sa odštartuje už tento rok. Okrem týchto noviniek, spoločnosť Allianz rozbieha plány ponúkať rady a psychickú podporu pre členov rodiny. Každý, kto bude hľadať vstupenku do vesmíru na stránkach Virgin Galactic, bude po zakúpení letenky automaticky prepojený na link poisťovne Allianz, kde sa poistí už v spomínanom poistnom programe SpaceCo.

Peniaze verzus zdravie

Samozrejme, veľký obnos peňazí vás do vesmíru nevynesie len tak. Tu sa otvára otázka vášho zdravotného stavu. Pred odletom pasažier absolvuje štyri lety v nadzvukovej stíhačke v nadmorskej výške 100 km. Vesmírna turistika sa môže nepekne podpísať pod Váš zdravotný stav. Preťaženie, ktoré nastane pri zážihu rakety, bude 3,8G a pri návrate maximálne 6G. Znie to neuveriteľne, ale skúste si predstaviť myšlienku cítiť sa trikrát ťažší. Po úspešnom absolvovaní tohto fyzicky náročného testu budete pasovaní stať sa pasažierom lode Enterprise. Prvý let spoločnosti Virgin Galactic sa uskutoční v septembri roku 2012. Početné testovanie vesmírnej lode bolo riadené z odletového prístavu pre vesmírne lety v Južnom Mexiku v roku 2008, odkiaľ sa uskutočnia aj prvé komerčné lety. Virgin Galactic priestorom nešetrila a druhé vesmírne stredisko postavila aj mimo USA, vo Švédsku, v blízkosti Kurunu, odkiaľ sa bude lietať po získaní všetkých potrebných povolení.

V kabíne Enterprise

Zdroj: Virgin Galactic

Pocíti emisie naša Zem?

Loď Enterprise je vyrobená z 80 % z obnoviteľných materiálov. Tento skvost sa môže popýšiť odolným a šetriacim materiálom z ľahkých uhlíkových zliatin. Podstatné je, že na lodi by ste nanašli ani pliešok kovu. Možno sa pýtate čo na tohto malého a výkonného obra povedia zelení. Stane sa naozaj pravdou, že viac peňazí vo vrecku sa bude rovnať vyššiemu riziku emisií na našu Zem? Ako tvrdí zakladateľ spoločnosti Virgin Galactic, Richard Branson, loď disponuje vysoko efektívnymi motormi, čím neprodukuje žiaden vesmírny odpad. Takisto aj návrat späť do atmosféry bude pasívny, bez energie. Emisie CO2 nebudú o nič väčšie ako emisie na pasažiera v komerčnom lete tam a späť medzi New Yorkom a Londýnom.

Kapitán Kirk

Prvým kandidátom na lodi Enterprise bude vedec Stephen Hawking, filmový režisér Bryan Singer (film X-men) návrhár Philippe Starck, a herec Tom Hanks. Záujem prejavil aj Ashton Kutcher, či známa Katy Perry. Tvorcovia projektu dúfali, že William Shatner, alias kapitán Kirk zo Star Treku, sa zapojí do letu ako pomocný kapitán, čo by samozrejme zvýšilo komerčnosť a príťažlivosť vesmírneho turizmu. Herec, ktorý sa ponuke potešil, nakoniec však odmietol. Rád vyletí do skutočného vesmíru a nielen filmového, ale požaduje záruku, že sa vráti bezpečne na Zem. Znepokojoval sa, že by počas letu mohol ochorieť a bál sa o bezpečný návrat. „Verím, že je skvelé prechádzať sa prázdnym priestorom, ale vracať vo vesmíre nie je moja šálka kávy“, tvrdí už 81-ročný herec. Je len otázkou budúcnosti, kedy sa tento letecký priemysel odváži preniknúť hlbšie do vesmíru. Myšlienka, že budeme lietať do medzihviezdneho priestoru v súkromných raketách, je zatiaľ len utópia, avšak novým nápadom a kreatívnym riešeniam sa medze nekladú.

Lucia Kianicová, autor článku
Lucia Kianicová

Autorka je manažér pre sociálne siete. Na portáli Poistenie.sk má na starosti hlavne správu Facebooku a cestovné poistenie.

Zobraziť články >