O čom je dnešné poisťovníctvo

#všeobecné 27.2.2014

Je veľa definícii, veľa opisov, avšak málo sedliackym rozumom vysvetlených myšlienok, ktoré sa za tým skrývajú.  Dôvodov si viem predstaviť viac, mám však sklon veriť, že to väčšine populácie vyhovuje tak ako to je, a preto to nerieši.

Spravovanie cudzích peňazí, poistného, za dodržiavania všetkých regulačných pravidiel a spôsobov dobrého hospodára, je už medzičasom bohužiaľ komplikovaný, a pre mnohých netransparentný proces. Jednoduchšie predsa je sám seba presvedčiť, že veci treba nechať odborníkom a spoľahnúť sa na ich radu a odporúčanie. A veď nakoniec je tu úrad dohľadu, ktorý dá pozor, aby všetko fungovalo ako má. A máme nedorozumenie ako vyšité!

Spoliehame sa, že naše predstavy sú tie správne a od finančných poradcov a úradu dohľadu očakávame, že ich budú presadzovať. Miesto štúdia zákona a poistných podmienok robíme radšej to na prvý pohľad jednoduchšie, obraciame sa na právnikov, súdy, televíziu, Národnú banku, ….

Vtip o životnom poistení

Tí šikovnejší a usilovnejší diskutujú s poisťovňami s cieľom odhaliť slabiny ich konkurentov a uplatniť si nároky na odškodné tak, a takým spôsobom, aby im bolo vyhovené. A sme na hrane zákona, alebo už aj na opačnej strane pri pokuse o poistný podvod. Pričom sa spravidla usilujeme o niečo, čo pre nás nie je rozhodujúce a bez čoho by sme sa obišli. Teda o náhrady škôd, ktoré pre nás nie sú katastrofou existenčného významu. Lebo iba škody takéhoto významu musíme, mali by sme mať vždy, poistené. Očakávať náhradu za každú maličkosť ako napríklad narazený palec, hodinu meškajúce lietadlo alebo prasknuté čelné sklo je síce dnes bežné, nie je však súčasťou pôvodnej idey poistenia. Poisťovne pozorne sledujú, čo si trh želá a vyvíjajú nové produkty. Krytie sa rozširuje, poistné podmienky sú stále menej a menej reštriktívne a poistné stúpa.

Málokto si pri tom uvedomuje, vraciam sa k počiatku, že poisťovníctvo je len inštitucionalizovaný spôsob ako získať poistné od veľkého počtu osôb a vyplatiť náhrady škôd poškodeným = menšiemu počtu osôb. Medzi týmito dvoma funkciami musí byť finančná rovnováha. Koľko vyberiem, toľko môžem rozdeliť. Alebo tiež: Čím menšie škody budeme chcieť mať poistené, tým musí byť poistné vyššie. 

Miloš Kmety, autor článku
Miloš Kmety

Po 11 ročnej práci na Slovenskej technickej univerzite bol pri zakladaní spoločnosti ÖMV v SR a tiež 4 roky v Českej republike. 5 rokov viedol poisťovňu Generali, potom 8 rokov riadil Európsku cestovnú poisťovňu. V súčasnosti pôsobí ako nezávislý poradca a analytik v oblasti cestovného poistenia.

Zobraziť články >