Prestal som fajčiť

Nebudem tu popisovať zdravotné aspekty fajčenia. Všetci vieme, že je škodlivé a toľko sa o tom hovorí, že to už ani nevnímame. Namiesto toho som hľadal ekonomické dopady svojho rozhodnutia. Viem, že to asi bude znieť ako klišé, ale dal som si novoročné predsavzatie. Žiadne plány, žiadne nátlaky zo strany rodiny. Prosto som prestal a nemám chuť znovu začať. Zaujímavé, že až ako nefajčiar som si začal jednotlivé výhody vymenovávať a rozhodol som sa to spísať.

Cigarety a matematika

Ekonomická stránka môže byť silný argument pre skoncovanie s fajčením. Urobme si jednoduchý výpočet. Ak stojí krabička cigariet priemerne 3 eurá a silný fajčiar vyfajčí krabičku denne (18, 19, alebo 20 cigariet), znamená to, že za rok minie 1095 Eur. V roku 2012 bola priemerná hruná mzda 805 eur. Keď túto sumu očistíme o dane a odvody, skutočný priemerný príjem jedinca je okolo 623 eur. Z výpočtu vyplýva, že priemerný fajčiar je ochotný dať na cigarety takmer dva mesačné platy.

Nemusíme samozrejme zostať len pri priamych nákladoch na cigarety. Každá cigareta nás predsa oberá aj o čas. Ak predpokladám, že z denne vyfajčených dvadsiatich cigariet som polovicu spotreboval počas inej činnosti (jedlo, pitie, práca,…), druhej polovici som venoval svoj drahocenný čas, ktorý mi už nikto nevráti. Takáto jedna cigaretová pauza trvá aj s prechádzkou z budovy a s hľadaním popolníka približne 5 minút. Pri desiatich denne takto preflákaných cigaretách prídem za rok o 304 hodín produktívneho času. Znamená to približne 38 pracovných zmien, čiže asi ďalší dvojmesačný plat.

Dospeli sme k sume viac ako 2000 Eur. Toto je reálna úspora, ktorú pri správnych návykoch pri šetrení a míňaní času môžete dosiahnuť.

Prečo by sme mali podporovať fajčiarov (absurdita na záver)

Podľa štatistík sa priemerný dlhodobý fajčiar dožije o 10 rokov menej, ako nefajčiar. Je to samozrejme zapríčinené častejším výskytom rakoviny, srdcovocievnych a pľúcnych ochorení.

Keďže máme na Slovensku zatiaľ u mužov odchod do dôchodku 62 rokov a priemerný vek 72, výrazne fajčenie znižuje aj dobu poberania dôchodku. Z tohto dôvodu sa domnievam, že práve aktívnej podpore fajčenia by mohla vláda nájsť dlhodobé riešenie demografického problému dôchodkového zabezpečenia.

Cigarety som kupoval posledných desať rokov. Za túto dobu som zaplatil štátu na spotrebnej dani približne 3500 eur. To samozrejme nehovorím o DPH. Pre každého, ako som ja, komu lezie štát na nervy môže byť aj tento dobrovoľný sponzoring silným argumentom.

Každý, kto má chuť prestať a chce sa poradiť, nech ma neváha kontaktovať cez môj G+ účet.

Martin Šimko, autor článku
Martin Šimko

Autor je marketingový riaditeľ maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting, s. r. o. Pracuje ako projektový manažér internetových stránok o poistení a riešení online poistenia.

Zobraziť články >