PZP turistika a rajzovanie na internete

Ľudia akosi zo zotrvačnosti koncom roka prehodnocujú svoje poistenie auta, aby náhodou nepreplatili o 5 € oproti najlacnejšej ponuke na trhu. Týka sa to samozrejme povinného zmluvného poistenia motorového vozidla (PZP auta). Do kancelárie k nám chodia občania, ktorí fyzicky obchádzajú všetky pobočky poisťovní. Darmo im vysvetľujeme, že máme na internete porovnávač, kde im stačí pár klikov, aby sa rýchlo a pohodlne z pohodlia svojej obývačky dopracovali k výsledku, všetko im ukážeme na monitore počítača a oni nás pochvália ako to máme skvelo vymyslené, ale napriek tomu odídu bez poistky, aby pokračovali vo svojej PZP turistike. Väčšina týchto PZP turistov v skutočnosti hľadá niečo iné, ako lepšie podmienky poistenia auta.

Ide o špeciálnu kategóriu ľudí, ktorí majú veľa času – dôchodcovia, nezamestnaní a ľudia, čo nemajú internet alebo jednoducho takí, ktorí ešte potrebujú počuť zvuk šuchotajúceho papiera a privoňať si k tlačivám poistnej zmluvy o PZP. Voňajú krásne! Sú aj takí, ktorým nejde o ceny, ale chcú byť medzi ľuďmi kvôli nedostatku spoločenských vzťahov. Alebo nedajbože potrebujú na vlastné oči vidieť skutočného človeka, ktorému by mohli vynadať, keď budú mať problémy s poistnou udalosťou. PZP turistika je náročná, treba si rezervovať asi 2 dni času a pripraviť sa na svalovicu v nohách. Možno za tých 5 alebo 10 € to stojí.

Poisťovne sú PZP cestovné kancelárie

Na druhej strane všetky poisťovne PZP turistiku podporujú a živia, fungujú v tomto období sťaby PZP cestovné kancelárie. Ustavične vymýšľajú akcie, zlacňujú a znižujú už aj tak lacné poistky, menia kritériá a preraďujú kategórie vozidiel a klientov tak, aby ešte nejakú výhodu za každú cenu našli, lebo ich obchodné plány počítajú najmenej s udržaním, ak nie s miernym zvýšením podielu na trhu. Poisťovne majú koncom roka nachystané veľké badžety na honoráre pre marketingové a SEO agentúry, ktoré stoja v zástupoch s nastavenými dlaňami a zaručenými prísľubmi, že tento rok to poriadne roztočia. Tlačivá sú nachystané, PPC kampane odštartované, aj ľudia v Google sú spokojní. Kto si tento rok odhryzne viac zo spoločného koláča?

Poisťovne ignorujú systém bonus – malus

Na slovenskom trhu takmer úplne zaniká základný zmysel cenotvorby a odmeňovania klientov formou bonusu a malusu. Ide o zásluhový systém – nemáš škody, po čase platíš málo, si škodca, platíš omnoho viac ako ten, čo škody nespôsobuje. V ekonomicky vyspelých krajinách neexistuje, aby motorista, ktorý mal v predchádzajúcom poistnom období škodu, jednoducho podal výpoveď poistnej zmluvy PZP a prešiel do inej poisťovne, kde dostane všetky zľavy a maximálne vstupné bonusy a na jeho doterajší škodový priebeh sa neprihliada. U nás ide o bežnú prax.

Nízke ceny PZP

Poistné vo vyspelých krajinách je oproti nám postavené na omnoho vyššiu úroveň. Napríklad v Taliansku za osobné motorové vozidlo vodiča, ktorý ešte nemá vyjazdený žiadny bonus, je okolo 1000 € ročne. Môj priateľ Pedro platí v Kanade za auto strednej triedy 200 dolárov mesačne. U nás by platil asi 120 € ročne. Je to spôsobené aj tým, že hoci limity poistného plnenia sú nastavené v duchu smerníc Európskej únie dosť vysoko (minimálny limit pre vecnú škodu 1 000 000 € a minimálny limit pre škodu na zdraví 5 000 000 €), reálne sa u nás veľké škody na zdraví nevymáhajú, čo súvisí s nízkym právnym vedomím a zastaralými právnymi predpismi, a tiež zle fungujúcimi súdmi. U nás má ľudský život a zdravie nízku hodnotu rádovo v desiatkach tisíc eur, zatiaľ v ekonomicky vyspelých štátoch milióny eur alebo dolárov.

Poistenie auta cez internet

Moja svokra hovorí: "Niektorí ľudia nevedia rajzovať na internete!". Čoraz viac je našťastie takých, ktorí vedia. Porovnávačov, kalkulačiek a online aplikácií je neúrekom. Môžete si vyklikať svoje riešenie, uzavriete poistnú zmluvu online, zaplatíte platobnou kartou a za 2 minúty ste vybavení. To je pre ľudí, ktorí nemajú času nazvyš a PZP turistiku neobľubujú. 

Neplatičom ruže kvitnú

Keď v Nemecku úrady zistia, že neplatíte za povinnú poistku auta, policajt vytiahne veľký skrutkovač (ľudovo šraubovák) a odmontuje vám značky. Samozrejme, mastná pokuta vás neminie. Keby ste skúšali nezaplatiť PZP v Anglicku, máte smolu. Auto vám z úradnej moci vezmú a dajú bezodkladne zošrotovať na vaše náklady bez akejkoľvek protihodnoty. U nás sú státisíce motoristov, ktorí ignorujú nedostatočné a slabé zákony a vedomí si rizika nízkej pokuty, úmyselne neplatia za povinné poistenie auta. Keď nespôsobia škodu ani ich nechytia policajti, obídu po čase s pokutou. Horšie je, keď jazdia bez poistky a spôsobia škodu. Poškodeného vybaví garančný fond, na ktorý sa skladáme my všetci poctiví platiči, ale nepoistený škodca môže i napriek slabej polícii a súdom po čase prísť o všetko, keď sa o jeho záležitosti nakoniec postará exekútor.

Toľko stručne k našej súčasnej situácii na trhu povinného zmluvného poistenia vozidiel. To je naša realita. Len tak ďalej, Slovensko!

Peter Šimko, autor článku
Peter Šimko

Autor článku je šéfredaktorom portálu Poistenie.sk, pôsobí v oblasti poisťovacieho obchodu od roku 1984. V súčasnosti je výkonným riaditeľom maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting. Hrá hokej a rád cestuje.

Zobraziť články >