Ako výber zdravotnej poisťovne ovplyvňuje naše zdravie?

Článok vznikol v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.

Aj keď si to možno neuvedomujeme, zdravotná poisťovňa nás sprevádza po celý život. Jej výber môže zásadne ovplyvniť naše zdravie. Na čo by ste mali myslieť a na čo máte ako poistenec nárok?

„Najdôležitejším kritériom pri výbere zdravotnej poisťovne je jej schopnosť postarať sa o pacienta v dobrom aj v zlom. Či už v prípade vážnych situácií, zdravotných ťažkostí, ale aj v prípade pevného zdravia a prevencie,“ hovorí podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková. Vedeli ste, že VšZP dlhodobo vynakladá najviac finančných prostriedkov na jedného klienta?

Ku každému blízko a bez rozdielu

Všeobecná zdravotná poisťovňa prepláca tie najnáročnejšie liečby a je dlhodobo lídrom v inovatívnej liečbe. Každý rok sa jej darí schvaľovať čoraz viac výnimkových liekov, ktoré pomáhajú zvyšovať kvalitu života pacientom s najnáročnejšími diagnózami. Vynakladá najviac finančných prostriedkov na najťažšie prípady – metabolické a vrodené, zriedkavé ochorenia, cystickú fibrózu, hemofíliu či onkologické ochorenia.

S VšZP máte istotu, že sa o vás postará vo všetkých regiónoch bez rozdielu. Vo svojej sieti má totiž viac ako 11 100 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vrátane Nemocnice Bory.

Problémy treba odhaliť včas

Zodpovednosťou zdravotnej poisťovne je nielen zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ale aj vzdelávať, viesť a motivovať ľudí k zdravému životnému štýlu. Jeho súčasťou je preventívna prehliadka, ktorá dokáže včas odhaliť závažné zdravotné problémy a komplikácie. Včasné odhalenie chorôb následne umožňuje rýchlu a efektívnu liečbu.

VšZP sa k tejto téme stavia ako najväčšia zdravotná poisťovňa zodpovedne a už dlhodobo poskytuje nadštandardnú prevenciu aj nad rámec zákonnej preventívnej prehliadky, ponúka najviac vyšetrení zameraných na sledovanie ovplyvniteľných rizikových faktorov onkologických, kardiovaskulárnych a iných ochorení. Za pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok vás navyše odmení, a to balíčkom benefitov v Peňaženke zdravia MAXI, s ktorou môžete získať odmenu až do 800 eur ročne.

Lekár vždy po ruke

Úlohou zdravotnej poisťovne je tiež prinášať svojim klientom nové technológie a moderné trendy v oblasti zdravotníctva, a neustále tak zlepšovať prístup ku kvalitnej a pokrokovej starostlivosti. VšZP je lídrom v digitalizácii a disponuje službami, ktoré myslia na komfort pacienta.

Poistenci majú k dispozícii mobilnú aplikáciu, v ktorej nájdu benefity, informácie o svojich lekároch, liekoch i zdravotnom poistení. VšZP aktívne podporuje rozvoj telemedicíny na Slovensku, ktorá je v zahraničí už celkom bežnou záležitosťou. V rámci svojho vernostného programu Vernosť+ ponúka benefit Dr. Nonstop+, prostredníctvom ktorého sa poistenci môžu telefonicky alebo cez videohovor spojiť a poradiť so všeobecným lekárom alebo pediatrom o svojom zdravotnom stave, prípadne o zdraví svojho dieťaťa, a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni. „Telemedicína šetrí čas, dokáže odľahčiť pohotovosti i preplnené ambulancie a vytvoriť tak priestor najmä pre tých pacientov, ktorí nemôžu byť riešení na diaľku a lekár im potrebuje venovať viac času,“ vysvetľuje podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková.

V rámci vernostného programu Vernosť+, ktorý VšZP vytvorila ako prvá zdravotná poisťovňa na Slovensku, môžu poistenci využívať aj služby Aktiv+ a Objednanie+ na podporu fyzického, ale aj psychického zdravia, aktívneho relaxu či flexibilného rezervovania termínu u lekára.

Od prvých dní života

VšZP tvorí jednu veľkú rodinu, v ktorej myslí aj na tých najmenších. Pre rodičov ponúka nielen zľavy a benefity uľahčujúce ich finančnú situáciu s novým prírastkom do rodiny, ale aj oporu v náročných chvíľach. Poistenci môžu žiadať o príspevok na monitor dychu, ktorý zachytáva srdcovú činnosť a dych dieťaťa, VšZP môže prispieť na lieky i dietetické potraviny, mamičky môžu získať zľavy na oblečenie na dojčenie, plienky, koše na plienky aj detskú kozmetiku. VšZP ponúka pomocnú ruku aj vo forme bezplatného predpôrodného i popôrodného poradenstva. Skúsené pôrodné asistentky poradia mamičkám v otázkach prípravy na pôrod, starostlivosti o dieťatko či dojčenia.

Byť vo VšZP sa oplatí

Pilier, o ktorý sa môžete oprieť, dôkladná starostlivosť aj v tých ťažších chvíľach, podpora nielen fyzického, ale aj psychického zdravia, istota, kvalitné a moderné služby – aj taká má byť zdravotná poisťovňa. VšZP je takou poisťovňou už pre takmer tri milióny poistencov. Ak sa rozhodnete prepoistiť do 30. septembra, môžete navyše využiť uvítací bonus vo výške 50 eur na nákup bežne dostupných liekov, výživových doplnkov či vybraných zdravotníckych pomôcok.

Martin Šimko, autor článku
Martin Šimko

Autor je marketingový riaditeľ maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting, s. r. o. Pracuje ako projektový manažér internetových stránok o poistení a riešení online poistenia.

Zobraziť články >