Zdanenie poistenia

Blíži sa letná turistická sezóna, všetci riešime kam s rodinou na dovolenku – verím, že s cestovným poistením – málo kto si však všíma iný fakt súvisiaci s poistením sa, zdanenie poistiek. Štát nám potichu siaha do peňaženky a je rád, že si to všimli v podstate iba poisťovne.

Ako sme sa mohli dočítať napríklad v denníku Pravda z 20.4.2018  vláda odobrila poistnú daň pre neživotné poistenie. Zákon má platiť už od októbra tohto roka. A to aj na zmluvy podpísané pred týmto dátumom.

Štát predpokladá výber vo výške približne 36 000 000,- EUR ročne. Čo to znamená pre bežného občana Slovenskej Republiky? Jednoznačne to, že o túto čiastku budú musieť poisťovne zvýšiť svoje dane odvádzané štátu a samozrejme budú musieť vyriešiť odkiaľ tieto peniaze vezmú. V odbornej verejnosti je známe, a my by sme si to mali uvedomiť tiež, že ziskovosť poisťovní je menšia ako 8% z predpísaného poistného. A tento fakt  jednoznačne potvrdzuje, že poisťovne budú nútené preniesť túto novú finančnú záťaž na každého jedného jednotlivca poisteného niektorým z neživotných poistných produktov s výnimkou PZP, kde pôvodný 8% odvod zostáva v platnosti.

Samostatným faktom súvisiacim s touto novou daňou je retroaktivita. Zrozumiteľnou rečou – platnosť aj na staršie poistné zmluvy. Ak teda už roky počítate s nejakou čiastkou za poistenie, pripravte sa na zdraženie. Z pohľadu poisťovní sa kalkulácie robené v minulosti stávajú neplatnými a musia byť prepracované, doplnené o túto novú daň.

Ak ste teda uvedomelý občan a myslíte na zabezpečenie v prípade havárie auta, vytopenia domácnosti, zodpovednosti Vašej firmy alebo dovolenky s rodinou v Grécku, budete za to potrestaný nepriamo našim štátom vo forme zvýšenia ceny.

Vždy s úsmevom, nejako to už len prežijeme.

Miloš Kmety

Po 11 ročnej práci na Slovenskej technickej univerzite bol pri zakladaní spoločnosti ÖMV v SR a tiež 4 roky v Českej republike. 5 rokov viedol poisťovňu Generali, potom 8 rokov riadil Európsku cestovnú poisťovňu. V súčasnosti pôsobí ako nezávislý poradca a analytik v oblasti cestovného poistenia.

  • Simon

    PR oddelenie akejkolvek poistovne by to lepsie nenapisalo. Zial je to len sucast neuprimnej ale o to priehladnejsej manipulacnej kampane poistovni. Fakt je ten, ze jediny komu nateraz vlada siahne do vrecka su akcionari poistovni. Podobne ako pri odvode je nepravdepodobne, ze poistovne budu mat guraz pausalne premietat dan do poistneho. Mozno tu a tam, ale vacsina poistiek zostane neovplyvnena. Pretoze na tomto nezdravom trhu je stale hlavnou prioritou hruby predpis a trhova pozicia, ktoru ziadna z velkych poistovni nebude ochotna risknut. U nas totizto plati, ze ziadna poistka nieje tak lacna, aby ju niekto iny neponukol este lacnejsi. Pausalne zvysovanie cien teda nikto neriskne. Poistovne sklonia hlavy, ohnu chrbat, a zivot pojde dalej.

    • Peter Šimko

      V súčasnosti už poisťovne intenzívne kalkulujú nové sadzby poistného, čo bude znamenať výrazné zdražovanie poistiek.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...